Sorun hormonlarla ilgili olabilir

18 Ekim 2014, Cumartesi 05:00
AA

Kadınların çoğu akıntısı olduğundan dert yanar. Sorun her zaman enfeksiyon kaynaklı olmayabilir. Rahim ağzında bu salgıyı yapan bezlerin çalışması biraz kişiye özel veya hormonal durumla bağlantılıdır. Bir uzmana muayene olmak gerekir

Sürekli akıntım oluyor

26 yaşındayım Arada beyaz, şeffaf, kokusuz ve koyu olmayan akıntım oluyor. Özellikle ilişki sırasında çok yoğun kokusuz ve beyaz renkli oluyor. Herhangi bir enfeksiyon yok. Sizce bütün bunların sebebi ne olabilir? CEVAP Sevgili okuyucumuz, akıntınızın enfeksiyondan kaynaklanmadığı anlaşılıyor. Rahim ağzında bu salgıyı yapan bezlerin çalışması biraz da kişiye özel veya hormonal durumla bağlantılıdır. Jinekolojik muayene olduysanız ve rahim ağzında sorun yoksa sizin şikayetinizi çözümlemek biraz zor. “Yapınız böyle” dememiz gerekiyor. İleriki yıllarda düzenli cinsel hayatınız olunca umarım şikayetiniz biter.

[[HAFTAYA]]

Düşük yapmıştım, artık gebe kalabilir miyim?

3 ay önce düşük yaptım. Doktorum “Düşük yaptıktan sonra tekrar gebe kalmak için 4 ila 6 adet dönemini geçirmelisin” dedi. 3 adet dönem geçirdim. Doktorlar artık hamile kalmamın bir tehlikesi olmayacağını söylüyorlar. Gebe kalmadan önce bir tedavi görmem gerekir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, gebe kalmadan önce bir tedavi görmek için düşüğün neden olduğunu bilmek veya araştırmak gerek. Genelde ilk gebeliklerde erken düşükler sıkça olabiliyor ve nedeni araştırmak çoğu zaman gerekmiyor. Ama tekrarlayan düşüklerin mutlaka araştırılması gerekir. Yapılacak araştırmalarda bazı enfeksiyonların olup olmadığı, genital organların yapısal durumu, eşinizin sperminin incelenmesi ve gerekirse çiftin genetik probleminin olup olmadığının detaylı bir şekilde araştırılması önemli. Sonuç olarak bence de artık gebeliği deneyebilirsiniz.

Hamile miyim?


42 yaşındayım ve adet günüm geldi. Kanamam normalden çok daha az oldu. Rengi de açık kahve gibi ve iltihaplı. Eşim korunuyor ama hamile kalmış olabilir miyim? Ya da bu bir hastalık mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, bu yaşlarda zaten düzenli jinekolojik kontrol yapılmalı. Sizin şikayetiniz olduğuna göre mutlaka muayene olup smear testi (Akıntı tahlili-kanser testi) yaptırmalısınız. Bu test hiçbir şikayeti olayan kişilerde senede bir mutlaka yaptırmalı. Ayrıca ultrason ile muayenede yapılırsa rahmin içi ve yumurtalıklar hakkında bilgi edinilebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...