Tedavi kistin türüne bağlı

16 Ağustos 2013, Cuma 05:00
AA

Kadınlarda yumurtalık kistler çok sık görülüyor. Hemen paniğe kapılmayın. Çünkü bazı kistler kendiliğinden geçiyor, kimi de tehlikeli oluyor. Doktorunuz muayene edip doğru şekilde yönlendirir

Kist gebeliği engeller mi?

30 yaşındayım. Sağ yumurtalığımda kist tespit edildi. Doktorum smear ve kan tahlili yaptı. Sonuçlar temiz. Doktor 3 ay doğum kontrol hapı kullanmamı önerdi. Ama kist geçmedi. Çocuğum yok. Bu kist gebe kalmak istersem sorun yaratır mı? Bir de iyi huylu kisti sonradan kötü huylu olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yumurtalıklardaki kistler çok önemsiz, geçici kistler olabildiği gibi, basit gözükmelerine rağmen çok tehlikeli de olabiliyor. Doktorunuzun muayene bulguları ve tahlil sonuçları (Tümör belirteçleri) iyi ise gebe kalmanızda bir sakınca olacağını sanmıyorum. Uzun bir süre takip edilen ve iyi huylu olan kistin kansere dönüşmesi çok nadiren görülmektedir. Sonuçta en doğru kararı sizi muayene eden hekimin vermesi gerekiyor.

[[HAFTAYA]]

Adet görüyorum ama memelerim gelişmedi

18 yaşındayım. İlk kez 14 yaşında adet gördüm. Adetlerim düzenli ama memelerim gelişmedi. Bununla ilgili olarak doktora gittiğimde “Süt bezleri gelişmiş, sorun yok” dedi. Bu konu beni çok rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, muayene olmuşsunuz. Hiç meme dokusu yok denseydi belki o zaman düşünülmesi gereken şeyler olabilirdi. Bence karar vermeden önce acele etmeyin ve bekleyin. Spor, belki biraz kilo almakla görüntü değişebilir. Hatta zaman zaman hormon tedavileri de yararlı olabiliyor. Buna rağmen durum sizi tatmin etmiyorsa o zaman bir plastik cerrahla görüşmeniz gerekecek. Doktorunuz da sizinle aynı fikirde ise gereken cerrahi yardımı yapacaktır.

Karnımdan kan akıyor

49 yaşındayım. Adet dönemimde karnımdan kan akıyor, doktora gittim. Parça alacaklarını söylediler. Enteresan bir durum olduğunu belirtiyorlar. Bu bir kanser işareti mi? Ne yapmamı önerirsiniz çaresi var mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, “Karnımdan kan akıyor” diyorsunuz ama bunun yerini biraz tarif edebilseydiniz, belki bir şeyler söyleyebilirdim. Mesela göbeğinizden mi kan geliyor veya geçirdiğiniz bir karın ameliyatının yerinden mi geliyor? Bunların bilinmesi gerekir ama hemen şunu söyleyebilirim ki bu durum sıklıkla endometriosis denen hastalıkta görülür. Bu hastalık rahim içindeki kanayan dokunun rahim dışında herhangi bir yere bir şekilde atlaması ile olur. Adet kanaması olurken o bölgede de ayrıca kanama olabilir. Bunun araştırılması gerekiyor. Biyopsi alınması doğru bir karardır. Bu söylediğim durumu da açığa çıkarabilir, sevgiler...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.