Tedaviye erken başlanmalı

04 Mart 2015, Çarşamba 05:00
AA

Kadınlarda tüy artışı, düzensiz adet görme ve kilo alımıyla kendini gösteren polikistik over hastalığının tedavi edilmesi çok önemli. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar çok başarı elde edilir. Kıllanma azalır, kilo verilir ve adetler düzene girer

Kıllanma çok

23 yaşında kızım. 2 yıldır adet görmedim. Aşırı tüylenme, kilo alma gibi belirtiler gösteriyorum. Doktora gideceğim ama muayeneden korkuyorum. Ne olur yol gösterin. CEVAP Sevgili okuyucumuz, anlattıklarınız sizde polistik over olduğunu düşündürüyor. Korkacak bir şey yok. Muayene olacaksınız, ultrasonla bakılacak, hormon tahlili için kan alınacak. Bu şekilde teşhisin konulabileceğini sanıyorum. Doktorunuz durumunuza göre tedaviyi verecektir. Adetler düzelecek, tüylenme azalacak ve gayret edip kilo vereceksiniz. Eğer düşündüğüm gibi hastalığınız polikistik over ise, uzun süre tedaviye devam etmeniz gerekecek (burada tedavi günde 1 veya 2 ilaçtan ibaret). Sizin tedaviden değil, tedavi olmamaktan korkmanız gerekiyor. Ne kadar erken tedavi başlarsa, başarı şansı o kadar yüksek. Kilo ve tüylerde artış gibi istenmeyen durumlar daha kolay düzeltilebilir.

Sürekli kilo alıyorum


33 yaşındayım, 1 çocuk annesiyim. 9 aydır adetlerim düzensiz ve az kanamam oluyor. Adet göremediğim için 7 kilo aldım. Bir doktor “Hipotiroid” dedi. Başka bir doktor olmadığını söyledi. Yumurtalar çatlamıyor ve kan dışarı atılmıyormuş. Acaba neden? CEVAP Sevgili okuyucumuz, probleminizin ne olduğu henüz anlaşılamamış. Tiroid hormonu az çıkıyorsa bu şişmanlamaya neden olabilir. Hormon ölçümü bunu gösterir. Ayrıca tiroid USG’si yapılırsa karar vermek daha kolaylaşır. Yumurtlama olmamasına gelince; anlattıklarınız polikistik over hastalığını akla getiriyor. Bu hastalıkta kilo artışı, adetlerin arasının açılması veya durması, tüylerde artış ve hormon tahlillerinde belirgin değişiklikler görülebilir. Yine bu hastaların şeker metabolizmasında bozukluklar vardır. Teşhis kesin konulduktan sonra tedavide yapılacak birçok şey var. Size jinekolojik endokrinoloji bölümü olan bir merkeze başvurmanızı öneririm. Sevgiler.

Memelerim hâlâ sert

22 yaşında kızım. Doktor tavsiyesi ile 1 ay doğum kontrol hapı kullandım. İlacın bitiminden sonra 8’inci gün adet oldum. Parça parça kanamam vardı. Adetimin 5’inci günü olmasına rağmen mememdeki sertlikler ve şişlikler inmedi. Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doktorunuz büyük olasılıkla sizde hormonal bozukluk olduğunu görmüş ve tedavi için de ilaç vermiş. Bu tip ilaçların ilk kullanılmaya başlandığı aylarda ufak tefek düzensizlikler olabilir. Tedaviye devam edildiği zaman bir süre sonra bu tip şikayetlerin tamamen geçtiğini görüyoruz. Siz ilacınızı almaya devam ederseniz gelecek ayın daha problemsiz geçeceğini sanıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...