Tüplerinizi bağlattıysanız...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk sahibi olmak istemeyen kadın gebelikten ve yumurtalık kanserinden korunmak için tüplerini bağlatıyor. Bir süre sonra yeniden anne olmak isterse ya tüpler ameliyatla açılıyor ya da tüp bebek yöntemiyle yavrusunu kucağına alıyor

Neden anne olamıyorum?

33 yaşındayım. İkinci kez anne olmak istiyorum. “Tüpler yapışık” diye ameliyat oldum. 3 yıl oldu ama hamile kalamadım. Bana yol gösterin.

[[HAFTAYA]]

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, anladığım kadarıyla karın içinde yapışıklıklar varmış ve bunlar açılmış. Sonra da yapılan kontrolde kanalların (tüplerin) açık olduğu saptanmış yani her şey normal gözüküyor. Bu durum gebe kalabilmek için yeterli mi? Değil ki gebe kalamıyorsunuz. Doktorunuz neden gebe kalamadığınızı araştırıp bir sonuca varmalı, sonra tedaviye başlamalı. Nadir de olsa yapılan bütün araştırmalar normal çıkmasına rağmen gebe kalamayan bir grup hasta vardır. Bunlara nedeni bilinmeyen infertil hasta adı veriliyor. Bu hastalara artık tüp bebek yapılarak yardımcı olunabiliyor.

Uçak seyahati sakıncalı mı?

6 aylık hamileyim. Uçakla 3 saatlik bir yolculuk yapmak zorundayım. Uçak yolculuğunun bana ve bebeğime bir zararı var mı? Bu gebelikte de rahim ağzına dikiş konuldu. Doktorum yolculuğuma izin vermiyor, siz ne dersiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, her hastanın ayrı bir kişi, özel bir vaka olduğunu ve tıbbın genel kuralları olmakla beraber kişinin özelliklerine göre de değişikliklerin yapılabileceğini bilmek gerek. Sizi tedavi eden, gebeliğinizi takip eden doktorunuz uçakla seyahatinizi uygun görmemiş. Kağıt üzerindeki bilgilere göre hiçbir sakınca gözükmese de belki doktorunuz sizi heyecanlı bulmuş, belki de uçak korkunuzu biliyor olabilir. Bu nedenlerle uçmanızı uygun görmemiş olabilir (Bunlar örnek tabii). Aslında gebeler 7’nci aya kadar uçakla seyahat edebilirler. Uçakta kabin basıncı 2000 metredeki basınç civarındadır ve oksijen oranı normalden biraz düşüktür. Bu nedenle olabilecek ufak rahatsızlıklar da önemsenmeyebilir. Ama sizin durumunuz gibi riskli bir gebeliği götüren birisi için 3 saat havada kalmak bence de çok uygun değil. Ayrıca muhtemel bir kanama veya erken sancıların başlaması durumunda rahim ağzında dikişi olan biri için risk epey yüksektir.

Tüplerimi bağlatmıştım

5 yıl önce laporoskopi yöntemiyle tüplerimi bağlattım. Şimdi yeniden bebek istiyoruz. Şansımız nedir, tedavisi var mıdır? Tüpler açılabilir mi? Tavsiyeleriniz neler?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, tüpleri bağlattıyasanız gebe kalmanız için iki yol var. Birincisi ameliyatla tüplerin açılması, ikincisi ise, tüp bebek. Her iki yöntem de uygulanıyor. Ben olsam daha kolay olan ikinci yolu seçerdim. Tüp bebek yönteminde başarı şansının biraz daha yüksek olması bir başka avantaj. Sevgiler.

Yazarlarımızdan

26 Ekim 2020, Pazartesi 14:19
26 Ekim 2020, Pazartesi 13:53
26 Ekim 2020, Pazartesi 13:52
Sıradaki haber yükleniyor...
holder