Yeniden sorun yaşamayın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Erkekte spermin kusurları, genetik bozukluklar, kadında hormonal nedenler, bazı enfeksiyonlar düşüğe neden olabiliyor. Yeni bir hamilelikten önce düşüğün nedeni bulunup tedavisi yapılsın ki sonuç hüsran olmasın...

Neden düşük yapıyorum?

31 yaşındayım. 2 yıllık evliyim. 2 aylık düşük yaptım. Bir süre sonra tekrar 1.5 aylıkken düşük daha yaptım. Bunun nedenleri ne olabilir? CEVAP Sevgili okuyucumuz, düşük nedenleri epey fazla. Erkekle ilgili olarak spermin kusurları ve genetik bozukluklar olabilir. Sizde hormonal nedenler, rahmin yapısal bozuklukları, geçirilimiş veya mevcut olan bazı enfeksiyon, metabolizma hastalıkları gibi pek çok nedene bağlı düşükler görülebilir. Yeni bir gebeliğe başlamadan önce bunların araştırılması mutlaka gerekiyor.

[[HAFTAYA]]

En uygunu hangisi?

30 yaşındayım, nişanlım da 27 yaşında. 2 ay sonra evleniyoruz. Biz birkaç yıl çocuk istemiyoruz. Hem eşime zarar vermeyecek hem de ilerleyen yıllarda çocuğumuzun olmasını engellemeyecek bir korunma yöntemi var mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, eşinizin muayenesi öncelikle gerekli (Şişman mı, tüylenme var mı, geçirdiği hastalıklar nedir? Hepatit , damar hastalığı var mı?) Eğer her şey normalse sizin için en uygun korunma yöntemi doğum kontrol hapları olabilir.

Bebeğimi etkiler mi?

28 yaşındayım ve diyabet hastasıyım. İnsülin kullanıyorum. Diyetime dikkat ediyorum. Hamile kalmak istiyorum. Gebelik sırasında insülin kullanacak mıyım? Hastalık bebeğe de geçer mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, şeker hastası gebede ve bebeğinde diyabete bağlı bazı sorunların olma riski vardır. Bu bebeklerde yapısal bozukluklar, iri çocuk olabildiği gibi annede gebeliğin düşük veya erken doğumla sonuçlanması, gebelikte tansiyon yükselmesi, vücutta şişmenin olması (Preeklamsi) gibi problemlerin görülme riskinde artış olabilir. Diyabetli olan kadının gebeliğinin dikkatle ve bu konuda tecrübeli hekimlerce (Pretatologlarca) takip edilmesi anne ve bebeği için çok daha emniyetli olur.

İlişkiden sonra kanama oluyor

33 yaşındayım. Adetlerim çok düzenli. Sadece bittikten sonra ilişkiye girdiğimde pembe ya da yoğun bir şekilde tekrar kanama oluyor. Sizce bu normal mi? Spiralim var. Bunun etkisi olabilir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, adet aralarında birkaç günlük kanamalar olabilir. Sizde spiral var belki bu da kanamaya neden oluyordur. Ayrıca hormonal bozukluklarda da böyle kanamaları görebiliyoruz. Bunun dışında rahim ve rahim ağzının bazı hastalıklarında da aynı şikayetler olabilir. Bence doktorunuza başvurun. O muayenede rahim ağzına bakar ve smear dediğimiz akıntı tahlilini de yapar. Rahim ağzındaki yaralar da ilişkiden sonra kanamaya sıklıkla neden olabilir.

 

Yazarlarımızdan

17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder