Yüzde 100 tedavi edilebilirsiniz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

HPV yani Human Papilloma Virüs’ün pek çok tipi var. Bazıları rahim ağzı kanserine, bir kısmı da siğillere neden oluyor. Unutmamak lazım ki her yıl smear testi yaptırarak kanseri başında tespit edip yüzde 100 tedavi etmek mümkün

Vajinal smear testi yapıldı ama...

49 yaşındayım. Her yıl düzenli olarak smear yaptırıyorum. Test sonucumu size yolluyorum. Beni bilgilendirir misiniz? CEVAP Sevgili okuyucumuz, vajinal smear, cinsel ilişkiye başlayan her kadının senede bir yaptırması gereken kanser taramasında kullanılan çok önemli bir testtir. Smear test, kanser dışında bir enfeksiyon varsa onun etkeninin ne olduğunu (mesela mantar enfeksiyonu, Trikomonas enfeksiyonu, bakterilerin yaptığı enfeksiyon gibi) tanımakta da işe yarar. Ayrıca hormonal durum hakkında fikir verir. Sizin vajinal smear sonucu kanser açısından temiz ama hafif bir enfeksiyonun varlığını söylüyor. Sizi muayene eden doktorunuz bu bilgiler ışığında size gerekli tedaviyi verecektir.

[[HAFTAYA]]

Mememde ağrı var


18 yaşındayım. Sol mememde ağrı var. Adet görünce kesiliyor, sonra yeniden başlıyor. Kanser olmaktan çok korkuyorum. CEVAP Sevgili okuyucumuz, 18 yaşında çok genç bir kız için meme kanserinden bahsetmek bence pek anlamlı değil. Ayrıca kanser keşke kendini ağrı ile belli etse... Ancak hastalığın çok ilerlemiş dönemlerinde ağrı vardır. Başlangıçta çok sinsi bir şekilde ilerler. Sizdeki ağrı bence pek çok genç kadında görülen, hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durum. Korkmanıza gerek yok. Ancak bir doktora muayene olursanız sanırım şikayetlerinizi geçirecek ilaçları alabilirsiniz.

Kanser riskim çok mu yüksek?

29 yaşındayım. Bir ay önce genital bölgemde siğiller çıktı. Bunlar için HPV tiplendirmesi yaptırdım. Tip 6 ile 18 çıktı. Smear yaptırmalı mıyım? Kanser riski çok mu yüksek? Aşı yaptırsam yararlı olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, HPV’nin 130’dan fazla tipi var. Bunların 15’i kansere neden olabiliyor. Ülkemizde en sık görülen kanser yapan tipler 16, 18, 31, 45. Diğerleri de siğillere neden oluyor. O halde sizde hem yüksek riskli (HPV 18) hemde düşük riskli (HPV 6) var. Elbette vajinal smear yaptırın. Rahim ağzında sorun olabilir. Bir kere daha yazıyorum. Cinsel ilişkiye başlayan her kadın senede bir smear testi yaptırmalı. Bu çok önemli. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kurala uyan bir kadının rahim ağzı kanserinde ölme riski sıfıra yakındır. Aşı konusuna gelince onu da yaptırmanızda mutlak yarar var.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder