1 yıl beklemek gerekebilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SORU: Ameliyat oldum ama... 27 yaşındayım. İdrar yolu darlığından ameliyat oldum. Ama hala idrara çıkarken akım hızlı değil. Tam olarak boşaltamıyorum. Ne yapmam gerekir?

[[HAFTAYA]]

CEVAP

İdrar yolu darlıkları farklı yöntemler ile ameliyat edilerek düzeltilseler dahi birçok kişide zaman içinde ve hatta defalarca tekrarlayabilirler. Sizin de ameliyatınızı yapan hekim ile görüşmeniz ve gerekiyorsa tekrar uygun müdahalenin yapılması uygundur.

SORU: İyileştiğimi nasıl anlarım? 5 yıllık evliyim. Hiç korunmadık ama çocuğumuz olmadı. Doktor “Varikosel” deyince ameliyat oldum. Operasyon sonrası 3 ay süreyle ilaç tedavisi gördüm. 5 ay geçmesine rağmen henüz sonuç alamadık. Tamamen iyileştiğimi nereden anlayabilirim?

CEVAP

Başarılı varikosel ameliyatı sonrası olumlu sonuçların görülmesi 6 ay hatta 12-14 ay dahi sürebilir. Ameliyattan sonra ilk sperm tetkikinizi 3-4 ay sonra yaptırabilirsiniz. Ameliyatın başarılı olup olmadığını ameliyattan 1 ay kadar sonra el muayenesi ile anlamak mümkün. Sadece ultrason ile saptanan, ele gelmeyen bir varikoselin ameliyat edilmesi olumlu bir netice vermemektedir.

SORU: Spermim biter mi? 15 yaşındayım. Benim her gün mastürbasyon yapmam sorun yaratır mı? Menim biter mi?

CEVAP

Erkekteki sperm sayısı kadınlardaki yumurta sayısı gibi doğuştan sınırlı değildir, yaşamın sonuna dek üretilir. Her gün yapmanın bir zararı yok fakat gün aşırı yaparsanız daha az yorulursunuz.

SORU: Geri dönebilir miyim? 29 yaşındayım, 1 çocum var. Vazektomi ameliyatı olduktan sonra ileride vazgeçme şansım var mı?

CEVAP

Vazektomi ameliyatında geri dönüş şansı vardır. Bir süre sonra vazgeçebilecek durumda olanlar için uygun değildir. İlk 1 yıl içinde geri dönüş için mikrocerrahi ameliyat ile yüksek olan şans zaman içinde azalmaktadır. Vazektomi yaptıranlar için ileride çocuk sahibi olmanın bir diğer yolu da IVF (tüp bebek) yöntemidir. Testis damarlarındaki genişleme yani varikosel nedeniyle ameliyat olan erkeğin beklenen olumlu sonucu alması 1 yılı bulabilir. Operasyondan 1 ay kadar sonra doktor sizi kontrol eder ve durumunuzu söyler...

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder