2 testten sonra karar...

31 Aralık 2017, Pazar 05:00
AA
Sadece ultrasonda varikosel saptandı diye ameliyata karar vermek doğru değil. Bu mutlaka ameliyattan fayda görüleceği anlamına gelmez. Varikoseli konusunda uzman bir ürolog elle muayene etmeli, 2 kez de sperm testi yapılıp değerlere bakılmalı...


SORU: Ameliyat şart mı?
27 yaşındayım, testisimdeki ağrıdan dolayı ultrasona girdim. Sonucu yazıyorum. Ameliyat gerekiyormuş. Bu neden kaynaklanır? Operasyon cinsellikte sorun oluşturur mu?

CEVAP

Sadece ultrason bulguları ile ameliyat edilmeniz doğru olmaz. Ufak bir epididim kisti ve sadece ultrasonda saptanan varikosel ameliyat gerektirmez, ameliyattan fayda da görmezsiniz. Hatta epididim kistinin alınması sonucu büyük bir ihtimal ile o tarafın meni kanalları da tıkanacaktır. Sadece bu konuda deneyimli bir üroloji uzmanının el ile muayenesinde varikosel belirgin olarak saptanırsa ve bununla birlikte yapılacak en az 2 kaliteli sperm tahlilinde değerlerde düşüklük görülürse tercihen mikrocerrahi teknik ile varikosel ameliyatı olmanız gerekir.

SORU: Cinsellik biter mi?
28 yaşındayım ve şeker hastasıyım. Şeker hastalığının ileride iktidarsızlık yapabileceği söyleniyor. Bu gerçekten doğru mu?

CEVAP

Şeker hastalarında hem nörolojik, hem de damarsal sorunlar ortaya çıkabiliyor. Şeker hastalığı özellikle tedavi edilmediği taktirde sinir sistemi üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratır. Göz sinirlerini tahrip ederek görmeyi engelleyebileceği gibi penise beyinden mesaj ileten sinirler üzerinde de tahribat yapabilir. Bu sistemin çalışmaması da iktidarsızlığa neden olabilir. Şeker hastalığında ortaya çıkabilen ciddi damarsal sorunlar da penise giden kan miktarını azaltarak sertleşme bozukluğu yapar.

SORU: Sorun yaşar mıyım?
50 yaşındayım ve eşim genç. Bu yüzden cinsel sorun yaşamaktan korkuyorum. Haftada kaç kez cinsel ilişki normaldir?

CEVAP

İlerleyen yaşla vücut yaşlandığı gibi penis ve penisin sertleşmesini sağlayan mekanizmalar da yaşlanıyor. Yaşla birlikte istek de azalıyor ancak yok olmuyor. Pek çok erkekte cinsel istek hafiforta düzeyde sürüyor. 80-90 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 15’inde cinsel faaliyetin, yarısında ise cinsel isteğin devam ettiği biliniyor. 60 yaş üstü evli çiftlerin yüzde 53’ünün, 76 yaş üzerindekilerin ise yüzde 24’ünün cinsel yönden aktif oldukları biliniyor. Cinsel ilişki sıklığı da yaşla azalıyor. 25’indenki erkekler ortalama haftada 4 ilişki kurarken, 50 yaşında haftada 1, 70 yaşında ise ayda 3 kez ilişki kuruyor.

Tam sertlik için süre gerekiyor

Yaşlanan erkekte beyin cinsel uyarılara daha az cevap veriyor ve sertleşmenin sağlanması için daha fazla dokunmayla uyarılma gerekiyor. Aynı şekilde penisin de bu uyarılara verdiği cevap gecikiyor ve tam sertlik sağlanması için gereken süre uzuyor. Birleşme sonunda boşalma gerçekleştiğinde bir sonraki birleşmeye kadar geçmesi gereken süre genç erkeklerde 30 dakikaya kadar düşerken yaşlanan erkekte bu süre birkaç güne kadar uzayabiliyor.


 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.