Ameliyat kesin çözüm

AA

Prostat kanseri teşhisi konulurken biyopsi örneklerine bakılır. Birinde bile kanser varsa tanı netleşir. Erkek gençse, bünyesi sağlamsa ameliyat edilmesi çok daha uygun olur

Biyopsi yapıldı

60 yaşındayım. P.S.A. 10’dan 7’ye düştü. Yapılan biyopside 11 numunenin 10’u temiz, bir tanesinde kanser belirtisi çıktı. Ne yapabilirim? 

Prostattan alınan biyopsi örneklerinin tekinde dahi kanser saptanması tanı için yeterlidir.

Patolojik evrelendirme, muayene ve diğer tetkik sonuçlarınız ile birlikte durumun değerlendirilmesi, gerekiyorsa patoloji hakkında ikinci bir görüş alınması sonucu karar verilmelidir.

Sizin gibi yaşı genç, bünyesi sağlam olan ve prostat kanseri saptanan hastalarıma çoğunlukla köklü çözüm yöntemi olan radikal prostatektomi ameliyatı yapmayı tercih etmekteyim.

4 aydır isteksizim

30 yaşındayım ve 7 aylık evliyim. Evliliğimin ilk 3 ayında zevk alıyordum. Ama 4 aydır hiç zevk almıyorum. Ama eşimi çok seviyorum. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Cinsel istek, yani libidonun azalması bazı psikolojik ve fiziksel sorunlardan kaynaklanabilir. Önce bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Özellikle bazı hormonal dengelerin değişmesi sonucu libido düşüklüğü ortaya çıkabilir ve bu durum detaylı tetkiklerle değerlendirilerek tedavi edilebilir.

Fiziksel bir neden saptanamazsa profesyonel bir psikolojik yardım alınmalıdır. Dönemsel depresyonlardan başlayarak çeşitli psikolojik durumlar libidoyu olumsuz etkileyebilir.

Boyum uzar mı?

23 yaşındayım. Testosteron hormonum düşük, sakal ve bıyığım çok az. Kaslarım zayıf ve boyum kısa. İğne ya da hormon ilaçlarından kullansam olur mu? Boyum uzar, sakallarım çıkar mı? Hormon ilaçlarının yan etkisi var mı? Bu ilaçlar eczanelerde satılır mı?

Hormonların bilinçsiz kullanılması yarar değil, zarar verir. Kesinlikle bir uzman doktor kontrolü olmadan hiçbir hormon ilacı, ne amaçla olursa olsun, kullanılmamalı.

Hormonlar vücuttaki tüm diğer hormonları ve diğer mekanizmaları etkileyerek hiç istenmeyen yan etkilere yol açabilirler. Sadece uzman doktor kontrolünde ve eksik olanın yerine konulması için gerekli dozda hormon kullanılabilir.


Sıradaki haber yükleniyor...