Az da olsa risk var

04 Nisan 2017, Salı 05:00
AA
Prostat ameliyatlarında amaç yaşla büyüyen prostatı küçültmek. Kapalı prostat ameliyatı sonrası yüzde 10, açık prostat ameliyatı sonrası yüzde 15 iktidarsızlık riski var. Bu ameliyatı geçirenlerin ileri yaş grubunda olduğu, cinsel güçlerinin de şeker, kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıklardan dolayı azaldığı unutulmamalı. 

SORU: Böbrek taşları tekrar oluşur mu?

38 yaşındayım, böbrek taşı düşürdüm, çok eziyet çektim. Tekrar oluşmaması için neler yapabilirim?

CEVAP

Taşlı hastalarda taş tedavi edildikten sonra, genellikle yüzde 30’unda tekrar oluşur. Bu oranı düşürebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları yıllarca dikkatli bir şekilde uygularsanız taş hastalığına yakalanma oranınız bariz bir şekilde düşer. Yapılan taş tahliline taş hastasının kullanması gereken özel ilaçların yanı sıra bir de her taş hastasının dikkatle uygulaması gereken önlemler vardır.

Bunlar;

1- Hareket

2- Su içmek

3- Gıda

olmak üzere 3 ana grupta toplanabilir. Böbrek taşı genel olarak daha çok oturan, şişman insanlarda görülen bir hastalıktır. Kilonuzu normale düşürmek ve aşırı alışkanlıklardan kaçmak (aşırı sigara, alkol kullanmak, gazoz gibi çeşitli şekerli mayilerden çok miktarda almak ya da çok yemek) sizin için zararlıdır.

SORU: İktidarsız mı olacağım?

61 yaşındayım prostat ameliyatı olmam gerekiyor. Ameliyat sonrası cinsel hayat bitiyormuş, iktidarsızlık görülüyormuş. Bu doğru mu?

CEVAP

Bu tip ameliyatları olan erkekler genellikle yaş nedeniyle büyüyen prostatı küçültmeyi amaçlıyorlar. Bu nedenle yaşları ileri. Bir de ameliyat geçirince iktidarsızlık en azından kendine güvensizlik dönemi olabiliyor.

Ayrıca ileri yaş grubunda ve başka, şeker, kalp, tansiyon gibi sorunları olabilen yani zaten cinsel gücü etki altında olan insanların bu ameliyatı olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım. Kapalı prostat ameliyatı sonrası yüzde 10, açık prostat ameliyatı sonrası yüzde 15 bir iktidarsızlık riski var. Kanser ameliyatında ise iktidarsızlık riski çok daha yüksektir. Kanser ameliyatı olanların çoğu ereksiyon güçlerini kaybeder.

Bir de bu ameliyattan sonra yaklaşık hastaların dörtte üçünde meni ileriye doğru değil, arkaya, idrar kesesine doğru fışkırıyor. Bu durumda da bir iktidarsızlık değil ama kısırlık sorununu ortaya çıkarıyor.

SORU: Penisim neden kısa?

17 yaşındayım, cinsel organım 15 santim. Ama penisim izlediğim filmlerdeki oyuncuların penislerinden daha kısa. Sizce yetersiz miyim?

CEVAP

Defalarca ülkemizdeki ortalama penis boyunun 13-14 santim olduğunu, 10 santime ulaşan penisin her amaç için yeterli olacağını yazdım ama bu soru en çok sorulan soru olmaya devam ediyor. Burada yazdığım tıbbi bilgiler olup herkes için geçerlidir.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.