Azalır ama asla bitmez

31 Temmuz 2017, Pazartesi 05:00
AA
Erkeklerde ilerleyen yaşla birlikte cinsel organın sertleşmesini sağlayan mekanizma da yaşlanmaya başlıyor. Cinsel istekte azalma görülüyor ama asla yok olmuyor. Bu yüzden gençlikteki performansı boşuna aramayın...

SORU: Eski haline döner mi?

26 yaşındayım, yeni evliyim. 2 ay önce varikosel ameliyatı oldum ama sağdaki testis soldakine göre küçüldü. Eski haline döner mi? Büyüme şansı var mı?

CEVAP

Varikosel ameliyatından sonra testisin küçülmesi sadece ameliyatta atardamarın zarar görmesi ile testisin dumura uğraması sonucu ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu şekilde küçülen bir yumurta sperm veya hormon üretemez; tekrar büyümesi de mümkün değildir.

SORU: Meni rengim neden böyle?

21 yaşındayım. Son 3 gündür boşalırken meni kahverengi ve sümüksü geliyor. Yumurtalık ya da cinsel organıma darbe almadım. Ağrım yok. Korunmasız ilişki yaşamadım. Sperm renginin böyle olmasından çok korkuyorum. Ne olur bana yol gösterin.

CEVAP

Meninin kahverengi olması içinde beklemiş kan hücreleri olduğunu düşündürür. Meni içinde taze veya beklemiş kan görülmesi çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmese de nadiren de olsa ciddi ve hayatı tehdit eden bir hastalığın belirtisi olabilir. Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

SORU: Cinsel hayatımda sorun yaşar mıyım?

48 yaşındayım ve ikinci kez evlendim. Eşim benden genç. Bu yüzden cinsel hayatımızda sorun yaşamaktan korkuyorum. Yaşla birlikte iktidarsızlığın görülme sıklığı artıyor mu? Haftada kaç kez cinsel ilişki normaldir?

CEVAP

İlerleyen yaşla tüm vücut yaşlandığı gibi penis ve penisin sertleşmesini sağlayan mekanizmalar da yaşlanıyor. Yaşla birlikte cinsel istek de azalıyor ama yok olmuyor. Pek çok erkekte cinsel istek hafif-orta düzeyde devam ediyor. 80-90 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 15’inde cinsel faaliyetin, yarısında ise cinsel isteğin devam ettiği biliniyor. 60 yaş üstü evli çiftlerin yüzde 53’ünün, 76 yaş üzerindekilerin ise yüzde 24’ünün cinsel yönden aktif oldukları biliniyor. Aynı şekilde cinsel ilişki sıklığı da yaşla azalıyor. 25 yaşındaki erkekler ortalama haftada 4 kez cinsel ilişki kurarken, 50 yaşında haftada 1, 70 yaşında ise ayda 3 kez cinsel ilişki kuruyor.

Daha uzun süre gerekiyor

Yaşlanan erkekte beyin cinsel uyarılara daha az cevap veriyor ve sertleşmenin sağlanması için daha fazla dokunmayla uyarılma gerekiyor. Aynı şekilde penisin de bu uyarılara verdiği cevap gecikiyor ve tam sertlik sağlanması için gereken süre uzuyor. Cinsel birleşme sonunda boşalma gerçekleştiğinde bir sonraki cinsel birleşmeye kadar geçmesi gereken süre genç erkeklerde 30 dakikaya kadar düşerken yaşlanan erkekte bu süre birkaç güne kadar uzayabiliyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.