Azalıyorsa dikkat!

30 Eylül 2014, Salı 05:00
AA

Sağlıklı erkeklerde sabah saatlerinde sertleşme olması gayet normal bir durum. Çünkü bu saatlerde erkeklik hormonu kanda en yüksek seviyededir. Eğer sabah sertleşmeleri azalmışsa hormonal seviyelerdeki düşüşe ve psikolojik sorunlara işaret eder.

[[HAFTAYA]]

SORU: Neden bir türlü sonuç alamadım?

26 yaşındayım. Sol testisimde 2012’den bu yana arada şiddetli ağrılar oluyor. 2014’te bir üroloğa gittim. Renkli doppler çektirmemi söyledi. Sonuçlarını size yazıyorum. Doktor raporlara bakıp bana ilaç verdi. İlaçlara 3-4 ay devam ettim ama sonuç alamadım. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP Normalde yumurtayı çevreleyen zarlar arasında bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvının artması halinde hidrosel denilen sorun ortaya çıkar, hareketi engelleyebilir, görünümü bozar, hatta kısırlık nedeni olabilir. Bazen testis kanserleri de hidrosel nedeni olabilir. Bu sıvıdaki artış ultrason ile saptansa da kararı muayeneyi yapan ürolog vermelidir.

SORU: Sabahları ereksiyon oluyorum, neden?

18 yaşındayım. Her sabah kalkınca ereksiyon oluyorum. Bu durum bir sorun belirtisi mi?

CEVAP Gençlerde ve hatta tüm sağlıklı erkeklerde erkeklik hormonlarının kanda yüksek seviyelerde olduğu ve uyku sonrası vücudun en dinç olduğu sabah erken saatlerde penis sert olarak uyanmak veya penisin kendiliğinden sertleşmesi çok normal ve gayet sağlıklı bir durumdur. Hatta bu sabah sertleşmelerinin azalması hormonal seviyelerdeki düşüşe veya psikolojik stres altındaki bir yaşamın bulgularındandır. Yaşlılarda ise buna ek olarak biraz da idrara sıkışma, genişleyen mesanenin penisi boşaltan damarlara baskı yapması ile ereksiyona yakın bir durum oluşur. Hatta buna halk arasında ‘sidik zoru ile sertleşme’ tabiri kullanılır. Esasında penisin sertleşmesi yani penisin iç dokusunun kanla dolması oksijen ile beslenmesini sağlar ve sağlıklı bir durumdur. Gece boyu sağlıklı erkeklerde birkaç defa uyku sırasında penis sertleşerek içindeki dokuların beslenmesi sağlanır. Bu neden ile daha sık sertleşen penisin daha fazla oksijen ile besleneceği ve daha sağlıklı olacağı da bir gerçektir; nitekim atalarımız ‘işleyen demir paslanmaz’ demiştir.

SORU: İlişkiye girince uzar mı?

17 yaşındayım, penisin boyutları kalıtımsal mıdır? İlişkiye girilince cinsel organın uzayacağı söyleneyior, doğru mu?

CEVAP Penis boyu da diğer tüm fiziksel özelliklerimiz gibi kalıtımsaldır. Zaten insan anne ve babasının üreme hücrelerinin birleşerek döllenmenin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıktığından bir fiziki özelliğinin kalıtımsal olmaması mümkün değildir. Ama kalıtım konusu çok fazla değişkene bağlı olduğundan hatta dış şartlardan da etkilendiğinden bir kişinin herhangi bir fiziksel özelliğinin aileden kime ne kadar benzeyeceği konusunda bir tahmin yapmanın imkanı yoktur. Diğer sorunuza gelince; ilk ilişkiye girildikten sonra peniste bir büyüme olması mümkün değildir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.