Cinselliği etkilemiyor

12 Ekim 2017, Perşembe 05:00
AA
Testis damarlarının varisleşmesi anlamına gelen varikosel etkisini uzun yıllar içinde gösterir ve baba olmaya çalışan erkeklere sorun çıkarabilir. İktidarsızlığa neden olmaz, cinsel ilişki sırasında herhangi bir probleme de yol açmaz.

SORU: İsteksizlik çekiyorum, neden?

25 yaşındayım. Cinsel isteksizlik ve ereksiyon olamama sorunu m var. Bu durum 5-6 ay önce başladı. Artık karşı cinse karşı ilgi duymamaya başladım. Kız arkadaşımla ilişkiye giremiyorum. Bana ne önerirsiniz?

CEVAP

Cinsel istek azalması ile sertleşme sorunu esasında tamamen iki ayrı sorundur. Önce bu konuda öncülük eden sorunun hangisi olduğunu kesin olarak anlamak yapılacak tetkikler ve tedavinin başarısı için şarttır. Sertleşme sorunu veya performans sorunu yaşayan birçok erkek bu durumu kendilerinden dahi saklamaya çalışmakta, giderek cinselliklerini bastırarak esasında fizyolojik olan sorunlarını psikolojik bir sarmal içine gömebilmektedirler. Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır. Libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkar.

Tetkikler yapılmalı

Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin tedavisi de psikolojik yöntemler ile yapılmalıdır. Ama bu tanıya ulaşmadan önce mutlaka fizyolojik sebepleri tekik etmek gereklidir. Beyindeki bazı merkezleri etkileyen kazalar, bazı beyin ameliyatları libidoyu azaltabilir. En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenler ile azalma ve hormonlar arası dengelerdeki bozulmalardır. Yaşın ilerlemesi ile erkeklik hormonunu normal olarak azalması çok sık rastlanan bir durum olup tedavisi ile hem libido artışı sağlanabilir hem de yaşlanan erkeklerin yaşam enerjisi artar. Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir. Tüm bu durumların detaylı hormon tetkikleriyle saptanması ve hormon tedavilerinin çok bilinçli olarak yapılması gereklidir.

SORU: Neden bizim çocuğumuz olmadı?

2 senelik evliyim. Çocuk sahibi olamadık. Varikosel ameliyatı oldum. 3 ay ilaç tedavisi gördüm. Ancak 5 ay geçmesine rağmen sonuç alamadık. Bu süre normal mi?

CEVAP

Başarılı bir varikosel ameliyatı sonrası olumlu sonuçların görülmesi 6 ay hatta 12-14 ay dahi sürebilir. Ameliyattan sonra ilk sperm tetkikinizi 3-4 ay sonra yaptırabilirsiniz. Ama ameliyatın başarılı olup olmadığını ameliyattan 1 ay kadar sonra el muayenesi ile anlamak mümkündür. Sadece ultrason ile saptanan, ele gelmeyen bir varikoselin ameliyat edilmesi olumlu bir netice vermemektedir.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.