Daha uzun süre gerekiyor

10 Mart 2016, Perşembe 19:00
AA

Yaşın ilerlemesi ve 50’lere merdiven dayamasıyla birlikte erkeklerde cinsel isteği artıran, kas yapısını kuvvetlendiren erkeklik hormonu testosteron kadameli olarak azalmaya başlıyor. Bu yüzden de erkeklerde sertleşmeyi sağlamak için daha uzun süre gerekiyor

SORU: Meni daha kaliteli hale nasıl getirilir?

26 yaşındayım. Meniyi daha kaliteli bir hale getirmek yani koyu bir kıvama gelmesi için ne yapılmalı? Dağınık, renksiz sperm ne anlama geliyor?

CEVAP

Meni testislerde üretilen sperm yani döl hücrelerinin prostatın arkasındaki meni keselerinden salgılanan ve depolanan salgı içinde bulunduğu bir vücut salgısıdır. Meninin tek fonksiyonu döl hücrelerini kadın üreme sistemine uygun ortamda iletmektir.

2-3 gün kadar cinsel perhiz yapan bir kişide meninin en az 1.5 cc kadar olması gerekir. Bunun dışında menideki döl hücrelerinin sayı, hareketlilik, yapı gibi döllemeyi etkileyebilecek çeşitli özellikleri ancak bu konuda özel eğitim görmüş elemanları olan laboratuarlarda yapılan tahlillerle anlaşılabilir.

Sizin meminizi görünüşünü neden sorun ettiğiniz, kıvamı veya rengi konusunda neden endişelendiğinizi anlamam mümkün değil. Eğer bu konuda herhangi bir şüpheniz var ise bir sperm tahlili yaptırarak gerçeği öğrenebilirsiniz.

SORU: Sertleşme sorununun nedeni ne olabilir?

42 yaşındayım ve sertleşme sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bu sorunu nasıl giderebilirim? Yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Sertleşme sorunu kişinin yaşına göre de değişen birçok değişik sebepten ortaya çıkabilir. Başarılı bir tedavi için önce bu durumun sebebinin anlaşılması gerekir. Günümüzde bu tip sorunların tamamı bir şekilde çözümlenebiliyor, bir üroloji uzmanına başvurun.

SORU: Neden bu kadar zorlanıyorum?

54 yaşındayım, 25 yıllık evlilyim. Bir süredir kendimi yorgun hissediyorum. Birkaç yıl öncesine kadar eşimle düzenli ilişkiye girerdik. Şimdi cinsellikte eskisi kadar iyi değilim. Bazen sertleşmede güçlük yaşıyorum. Bunun sebebi nedir? Arkadaşım bunun yaşla ilgili olduğunu söyledi. Acaba doğru mu?

CEVAP

50’li yaşlarda testosteron hormonunda kademeli bir düşüş gözlenir. Vücuttaki genel işlev azalmasının bir sonucu olarak sertleşme kapasitesi düşer. Cinsel yanıt döngüsünde birçok evrenin süresi ve yoğunluğu azalır.

Tam ereksiyon sağlanması için daha uzun süre ve yoğun uyarı gerekir. Ancak düzenli cinsel aktivite sürdüren erkekler yaşlanmanın tüm etkilerinden daha az zarar görürler. Bu yaşlarda prostat devri başlar.

Prostatla ilgili iki sorun var: Prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat kanseri. Bizi asıl korkutan prostat kanseridir. 40’lı yaşlardan itibaren bu riske karşı her yıl PSA adı verilen bir kan testi ve ürolojik muayene gereklidir.

Erken teşhis için bu kontroller çok önemli; erken evrelerde tespit edilen prostat kanseri tedaviye çok iyi yanıt verir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.