Damar yapısını bozabilir

12 Temmuz 2017, Çarşamba 05:00
AA
Uzun süre alkol ve sigara kullanımı sertleşme bozukluğu riski artar. Alkol, cinsel organın dokusu üzerinde zehirli olan bazı bileşenleri ortaya çıkarır. Sigara ise damar yapısına zarar verir.

SORU: Böbrekte taş var

37 yaşındayım. Böbreğimdeki ağrı sonucu ilaçlı film çekildi, taş bulundu. Böbrek idrar yaptığına göre içinde nasıl taş olabilir?

CEVAP

Böbrek taşları en sık görülen ve ağrıya neden olan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Erkeklerin yüzde 10’unda, kadınların yüzde 3’ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda, başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için, hastalık kronik bir hal alır. Her biri yumruk büyüklüğünde olan böbrekler vücudun yan-arka kısımlarında yerleşmiş organlardır. Mesaneye üreter adı verilen dar tüplerle bağlanmışlardır.

Küçükler idrarla atılıyor

Böbrekler kanı süzen, faydalı maddeleri tekrar vücuda geri alan, zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlayan filtrelerdir. Böbrekten atılan idrar mesanede toplanır ve üretra adı verilen kanalla vücuttan dışarı atılır. Böbrek taşları, çeşitli minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp katı parçacıklar halinde çökmesi sonucu oluşur. Normal koşullarda idrarda bulunan çeşitli kimyasallar bu çökmeyi engeller. Ama bazı durumlarda bu koruyucu mekanizma etkisini yitirir. Eğer oluşan parçacıklar küçükse herhangi bir yakınmaya neden olmadan idrarla atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar yolunda bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilirler.

SORU: Baba olamıyorum

28 yaşındayım, baba olamıyorum. Kısırlık sorunları nelerdir?

CEVAP

Miktar azlığı, kıvamı bozukluğu, hücre hareketliliğinde düşüklük, hücrelerin ölü olması ve iltihap gibi nedenler olabilir. Sperm hücrelerinde yapısal bozukluk da görülebilir. Bunlar göz ile saptanamaz uzman androloji laboratuvarlarında mikroskopik analiz ile bu konuda özel eğitimli teknisyenler tarafından değerlendirilir.

SORU: Alkol sertleşme bozukluğu yapar mı?

25 yaşındayım. Çevremden alkol ve sigaranın sertleşme bozukluğu yaptığını duydum. Bu doğru mu?

CEVAP

Aşırı alkol tüketimi, hormon dengesini bozarak prolaktin isimli hormonu yükseltir. Bunun sonucunda da erkeklik hormonu olan testosteron düşer. Uzun süreli alkol kullanımında yüzde 54 oranında sertleşme bozukluğu görülüyor. Ayrıca alkol penis dokusu üzerinde zehirli olan bazı bileşenlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sigara kullanımı ise, kısa dönemde penis damarlarında kasılmaya yol açar. Uzun dönemde ise, damar yapısına zarar verir. Bu da sertleşmeyi kötü yönde etkiler. Sigara kullanan kişilerde sertleşme bozukluğu riski yaklaşık 2 kat artıyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.