Damar yapısını bozabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzun süre alkol ve sigara kullanan erkeklerde sertleşme bozukluğu riski artar. Aşırı miktarda alkol tüketimi erkeklik hormonunun düşmesine neden olabilir. Sigara ise, kısa dönemde penis damarlarında kasılmaya yol açarak, uzun dönemde damar yapısına zarar verir

SORU: Böbreğimde taş bulundu

Böbreğimdeki ağrı sonucu ilaçlı film çekildi, taş bulundu. Böbrek idrar yaptığına göre içinde nasıl taş olabilir? CEVAP Böbrek taşları en sık görülen ve ağrıya neden olan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Erkeklerin yüzde 10’unda ve kadınların yüzde 3’ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda, başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için, hastalık kronik bir hal alır. Her biri yumruk büyüklüğünde olan böbrekler vücudun yan-arka kısımlarında yerleşmiş organlardır. Mesaneye üreter adı verilen dar tüplerle bağlanmışlardır. Böbrekler kanı süzen, faydalı maddeleri tekrar vücuda geri alan, zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlayan filtrelerdir. Böbrekten atılan idrar mesanede toplanır ve üretra adı verilen kanalla vücuttan dışarı atılır.

[[HAFTAYA]]

Böbrek taşları, çeşitli minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp katı parçacıklar halinde çökmesi sonucu oluşur. Normal koşullarda idrarda bulunan çeşitli kimyasallar bu çökmeyi engeller. Fakat bazı durumlarda bu koruyucu mekanizma etkisini yitirir. Eğer oluşan parçacıklar küçükse herhangi bir yakınmaya neden olmadan idrarla atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar yolunda bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilirler.

SORU: Kısırlık sebepleri nelerdir?


28 yaşındayım, baba olamıyorum. Erkeğin sperm hücrelerinden kaynaklanabilen kısırlık sorunları nelerdir? CEVAP Miktar azlığı, kıvamı bozukluğu, hücre hareketliliğinde düşüklük, hücrelerin ölü olması ve iltihap gibi nedenler olabilir. Sperm hücrelerinde yapısal bozukluk da görülebilir. Bunlar göz ile saptanamaz uzman androloji laboratuvarlarında mikroskopik analiz ile bu konuda özel eğitimli teknisyenler tarafından değerlendirilir.

SORU: Alkol sertleşme bozukluğu yapar mı?

25 yaşındayım. Alkol ve sigaranın sertleşme bozukluğu yaptığını duydum. Bu doğru mu? CEVAP Aşırı alkol tüketimi, hormon dengesini bozarak prolaktin isimli hormonu yükseltir. Bunun sonucunda da erkeklik hormonu olan testosteron düşer. Uzun süreli alkol kullanımında yüzde 54 oranında sertleşme bozukluğu görülüyor. Ayrıca alkol penis dokusu üzerinde zehirli olan bazı bileşenlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sigara kullanımı ise, kısa dönemde penis damarlarında kasılmaya yol açar, uzun dönemde ise, damar yapısına zarar verir. Bu da sertleşmeyi kötü yönde etkiler. Sigara kullanan kişilerde sertleşme bozukluğu riski yaklaşık 2 kat artıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder