Dondurmak en etkili yol

28 Nisan 2017, Cuma 05:00
AA
Testis kanseri nedeniyle ameliyat olması gereken hastalarda müdahaleden önce sperm dondurulması ileride baba olmayı sağlar. Çünkü ameliyat sonrası uygulanacak ek tedavilerin sağlam organa da etkisi göz önüne alınmalıdır. 

SORU: Varikosel niye tekrarlıyor?

2 yıl önce varikosel ameliyatı oldum, 3 ay önce özel bir hastanede mikrocerrahi yöntemle yine ameliyat oldum. 15 gündür yine aynı belirtiler var. Ultrasonda damar genişliği 3 çıktı. Doktorum ameliyatı tavsiye etmedi. Sol bacağımda ikinci ameliyattan beri kasılma oluyor ve sancı yapıyor. Varikosel bu kadar kısa bir sürede neden tekrar ediyor? Üçüncü kez ameliyat olsam yine tekrarlar mı? Ayrıca sperm testi hiç yaptırmadım.

CEVAP

Varikosel mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilirse ve bu teknik mikrocerrahi konusunda eğitimli bir ürolog tarafından yapılırsa tekrarlama ihtimali sıfıra yakındır.

Eski teknikler ile yapılan ameliyatlarda yüzde 40'a yakın başarısız ameliyat ve çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Aynı şekilde mikrocerrahi teknik konusunda yeterli eğitimi olmayanların da yaptıkları ameliyatlarda tekrarlama ve ciddi komplikasyon riskleri mevcuttur.

Maalesef bu ameliyata ülkemizde hem hastalar hem de bazı hekimler tarafından gerekli önem verilmemekte ve birçok olumsuz sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

SORU: Baba olma şansım var mı?

6 ay kadar önce sağ testis tümörü teşhisiyle ameliyat oldum. Ameliyat öncesi yaptırdığım spermiogram testlerinde sperm sayım 200 bin olarak ölçüldü. Normal değerin 2 milyon olduğu düşünülürse bu durum baba olmamı ne düzeyde etkiler? Çocuk sahibi olma şansım var mı?

CEVAP

Spermiyogramda normal sayı sınırı santimetreküpte en az 20 milyon olarak kabul edilmiştir. Bundan daha az olması halinde kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Ama sayı tek önemli parametre olmayıp hücrelerin hareketliliği, yapısal ve fonksiyonel özellikleri ve hatta kromozomal yapıları da dölleme yeteneklerinde belirleyicidir.

Testis kanseri nedeniyle yaptığımız ameliyatlarda hem organ kaybı hem de ameliyat sonrası uygulanabilecek ek tedavilerin kalan sağlam organa etkilerini de göz önüne alarak ameliyat öncesi yeterli miktarda sperm dondurulmasını önermekteyiz.

SORU: Ya işe yaramazsa?

27 yaşındayım. Benim sorunum testislerimde. Biri testisim diğerinin neredeyse iki katı ve bu beni çok korkutuyor. İşe yaramazsa diye endişeleniyorum. Penisim de sola doğru eğri duruyor. Bu bir sağlık sorunu mu?

CEVAP

Bir testisin diğerinin iki misli büyüklükte olması normal bir durum değildir. Hidrosel denilen testisin etrafındaki zarların arasında su toplanması sebeplerden biri olabilir. Bu büyüme son zamanlarda ortaya çıktı ise hayatı tehdit eden bir tümör olma ihtimali de var. En kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurun.
Sıradaki haber yükleniyor...