En başında önlem alın

18 Mart 2017, Cumartesi 05:00
AA
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın ne kadar önemli olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Bunun en kolay yolu cinsel ilişkinin en başından itibaren prezervatif yardımıyla korunmak. Eğer hastalığa yakalanırsanız kısa süre içinde doktora başvurun. 

SORU: Sabahları sertleşme olmuyor, neden?

40 yaşındayım, 10 yıllık evliyim. 1 yıldır sabahları sertleşme olmuyor. 2-3 kez doktora gittim ama bana “Psikolojik” dediler. Acaba ne yapmalıyım?

CEVAP

Normal bir cinsel yaşamınız varsa ve günün diğer saatlerinde sertleşme olabiliyorsa sabahları sertleşme olmaması bir hastalık değil, daha ziyade psikolojik bir durumdur, tedavisinin gerekeceğini düşünmüyorum.

SORU: Hangisi doğru teşhis?

2 yaşında oğlum var. Sağ kasığında şişlik fark ettim, çocuk cerrahına gittim. Doktor kordon kisti tanısı koydu ve ameliyat gerektiğini söyledi. Bir de üroloji uzmanına gittim. O da “Varikosel” dedi. Ayrıca fıtık riski de olabileceğini söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Kordon kistiyle varikosel arasındaki fark bu konuda deneyimli bir uzmanın elle yapacağı bir muayenede anlaşılabilir. Ayrıca ultrason ile de bu teşhis netleştirilebilir. Deneyimli bir üroloji uzmanına başvurarak ameliyattan önce durumu kesinleştirmenizi öneririm.

SORU: Sanki menim azaldı

35 yaşındayım. Geçen kasım ayında varikosel ameliyatı oldum. Doktor çok iyi bir sonuç elde ettiğini söylese de boşalırken sperm sarımsı ve az geliyor. İleride evlenirken sorunla karşılaşır mıyım?

CEVAP

Varikosel ameliyatının spermin azlığı, çokluğu ve cinsel faaliyetlerinizle bir ilgisi yoktur. Sadece menideki sperm hücrelerinin sayı, hareketlilik, yapı gibi döllemeyi sağlayan özellikleri üzerine etki yapmaktadır.

SORU: 3-4 ay ilişkiye girmeyecekmişim

1 ay önce penisimde idrara çıkarken yanma hissettim ve doktora gittim. Belsoğukluğuna yakalandığımı söyledi ve hemen geldiğim için tedavisinin kolay olduğunu belirtti. 2 haftalık tedaviden sonra bir sorunum kalmadı. Doktorum “3-4 ay kimseyle ilişkiye girme” dedi. Ne yapayım?

CEVAP

Belsoğukluğu yani gonore hastalığı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. En sık olarak şüpheli ilişkiden birkaç gün sonra idrar yaparken yanma, idrar yolunun uç kısmında kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Akıntıdan veya idrar yolu kazıntısından yapılan tahlil ile tam olarak hangi hastalık olduğu anlaşılarak uygun ilaç verilir. Tetkik öncesi 3 saat kadar idrar yapılmamış olması şarttır. Tedavi başlandıktan sonra prezervatifi ilişkinin başından itibaren kullanmak şartı ile cinsel ilişkinin zararı yoktur. Sanırım doktorunuzu yanlış anladınız.
Sıradaki haber yükleniyor...