Erkeğin stresi artarsa...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genç erkekler sabahları kalktıklarında penislerinin sertleşmiş olduğunu görüyor ve bunun sorun olduğunu düşünüyor. Aksine bu ne kadar sağlıklı olduğunuzu gösterir. Erkeğin stresi artıp hormon seviyesi düştükçe sabah ereksiyonları da azalır.

SORU: O sıvı neden geliyor?

Nişanlımla telefonda ya da baş başa konuşurken heyecanlanıyorum. Tuvalete gittiğimde penisimden beyaz su renginde sperm gibi kaygan bir sıvı çıkmış olduğunu görüyorum. Konuşmamız uzarsa iç çamaşırım bile ıslanıyor. Sizce bu normal midir?

CEVAP

Durum tamamen normal. Gelen meni değil, prostat ve dış idrar yolu üzerindeki salgı bezlerinin uyarı sonucu salgıladığı kayganlaştırıcı özelliği de olan, kokusuz, su gibi şeffaf, hafif yapışan bir sıvıdır. Bu durum tıpkı limon görüldüğünde ağız sulanması haline benzer tamamen fizyolojik bir durumdur.

SORU: Cinsellikten zevk almıyorum

28 yaşındayım. Cinsel ilişkilerimde boşalırken zevk almıyorum. 3 yıl önce varikosel ameliyatı geçirdim. Doktor geçirdiğim ameliyatla hiçbir alakası olmadığını, psikolojik olabileceğini söyledi. Psikiyatride de tedavi gördüm. Ama herhangi bir faydası olmadı.

CEVAP

Cinsel zevk alamama, orgazm sorunları gibi konuların varikosel varlığı veya ameliyatı ile ilgisi olamaz. Psikiyatrik ve nörolojik açıdan detaylı olarak incelenmeniz gerekiyor. İlgili uzmanlık dallarına başvurmanızı öneririm.

SORU: Her sabah ereksiyon oluyorum, neden?

19 yaşındayım. Her sabah kalkınca ereksiyon oluyorum. Bunun bir çözüm yolu yok mu?

CEVAP

Gençlerde ve hatta tüm sağlıklı erkeklerde erkeklik hormonlarının kanda yüksek seviyelerde olduğu ve uyku sonrası vücudun en dinç olduğu sabah erken saatlerde penis sert olarak uyanmak veya penisin kendiliğinden sertleşmesi çok normal ve gayet sağlıklı bir durumdur. Hatta bu sabah sertleşmelerinin azalması hormonal seviyelerdeki düşüşe veya psikolojik stres altındaki bir yaşamın bulgularındandır.

‘İşleyen demir paslanmaz

Yaşlılarda ise buna ek olarak biraz da idrara sıkışma, genişleyen mesanenin penisi boşaltan damarlara baskı yapması ile ereksiyona yakın bir durum oluşur, hatta buna halk arasında ’sidik zoru ile sertleşme’ tabiri kullanılır. Esasında penisin sertleşmesi yani penisin iç dokusunun kanla dolması oksijen ile beslenmesini sağlar ve sağlıklı bir durumdur. Gece boyu sağlıklı erkeklerde birkaç defa uyku sırasında penis sertleşerek içindeki dokuların beslenmesi sağlanır. Bu neden ile daha sık sertleşen penisin daha fazla oksijen ile besleneceği ve daha sağlıklı olacağı da bir gerçektir; nitekim atalarımız ’işleyen demir paslanmaz’ demiştir.

Yazarlarımızdan

14 Ağustos 2020, Cuma 11:11
14 Ağustos 2020, Cuma 07:17
14 Ağustos 2020, Cuma 07:14
Sıradaki haber yükleniyor...
holder