Erkek baba oluyor ama...

12 Ocak 2014, Pazar 05:00
AA

Testislerdeki damar genişlemesi yani varikosel olan erkeklerde yıllar içinde sperm hücrelerinin yapıları bozuluyor, dölleme güçleri zayıflıyor. Erkek bir kez baba olsa bile ikincisinde sorun çıkabiliyor...

SORU: Erken mi boşalıyorum?

22 yaşındayım. Ben erken boşalma sorunum olduğunu düşünüyorum. Erken boşalma nedir?

CEVAP

Kişinin kontrolü dışında, cinsel ilişki öncesinde veya ilişkinin hemen başında çok az bir uyarıyla ve tekrarlayıcı biçimde boşalma olmasıdır. Bu durum kişide ve eşinde memnuniyetsizlik yaratır. Tarifi sadece boşalma süresiyle sınırlamamak gerekir. Hayat kalitesine etkileri de önemli. Erken boşalma sorunu ilişkiye etkisi, cinsel davranışlarda değişim, cinsel özgüven, utanç duygusu bakımından da değerlendirilmelidir. Erken boşalma başarı ile tedavi edebildiğimiz bir sorundur.

[[HAFTAYA]]

SORU: Ameliyattan başka çare yok mu?

36 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Birkaç ay önce sol varikosel teşhisi konuldu ve ameliyat olmam söylendi. Varikoselin tam olarak zararı nedir ve ameliyat olmam şart mıdır?


CEVAP


Varikosel erkek kısırlığı nedeni ile başvuran hasta grubunda yüzde 60-70’lere kadar varan sıklıkta görülebilen bir sorundur. Yumurtanın toplar damarlarında genellikle ergenlik çağlarında başlayan genişleme yani çap artışı sonucu olarak ortaya çıkar. Normalde testisten uzaklaşması gereken pis kanı taşıyan bu damarlarda tıpkı pis su borularında olduğu gibi ters akışı engelleyen çek valflere benzeyen kapakçıklar mevcuttur.

Bu kapakçıklar vücut içinde basınç artışı oluşturan derin nefes alma, öksürme, bir ağırlık taşıma gibi durumlarda pis kanın yumurtaya doğru geri akışını engellerler. Ama damarların çapı genişlediğinde bu mekanizma yetersiz kalır, pis kan yumurtaya doğru geri akım yapar. Bunun sonucunda yumurta içindeki mikro kan dolaşımı bozulur, ısı yükselir ve sperm yani döl hücrelerinin oluşumu zarar görür. Varikosel sonucu sperm hücrelerinin sayısı düşer, hareketliliği azalır, yapıları bozulur ve dölleme güçleri zayıflar. Bu etki yıllar içinde giderek artar, kişinin ilk çocuğu olsa bile daha sonra çocuğu olmayabilir.

Operasyon sonrası babalık şansı artıyor

Tedavisi mikrocerrahi bir ameliyat olup başarılı bir teknik ile uygulandığında sorunun tekrarlama ihtimali yüzde 0’a yakındır, hastaların yüzde 90’ı ameliyattan fayda görür, yaklaşık yarısı ek bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilir. Bu özel mikrocerrahi tekniğin uygulanması ile ameliyat sonrası ciddi komplikasyon (atardamarların, sperm kanalının zarar görmesi, lenf kanallarının bağlanarak yumurta etrafında su birikmesi) görülmez, ameliyat sonrası tüp bebek, aşılama gibi yardımcı üreme tekniklerindeki başarı şansı belirgin olarak artar. Daha önce başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere de düzeltici mikrocerrahi uygulayabilmekteyiz.

Sıradaki haber yükleniyor...