Erkek mutsuz oluyor

28 Eylül 2013, Cumartesi 05:00
AA

Cinsel organın inceliği diye bir sorun yok. Çünkü önemli olan penisin işlevini yerine getiriyor olması. Bazen estetik kaygıyla penise vücudun başka bir yerinden yağ dokusu enjeksiyonu yapılıp kalınlaştırılıyor ama bu uygulama erkeği mutlu etmiyor

SORU: Cinsel organım çok ince

30 yaşındayım ve yakında evleneceğim. Ancak penisimin ince olması beni rahatsız ediyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim? Piyasada satılan herhangi bir ilaç bulabilir miyim?

CEVAP: Bu bir hastalık veya sorun değildir. Tıp biliminde penis inceliği diye bir sorun yoktur. Eğer penis yeterli uzunlukta ise ve sertleşme fonksiyonunu yerine getiriyorsa, incelik herhangi bir fonksiyonel sorun oluşturmaz. Cinsel ilişkide duhul sağlanan kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun çıkabileceği kadar esnek olduğu düşünülürse, penisin 1-2 santimlik çap farkının anlamsızlığı ortaya çıkar. Bu sadece bir estetik kaygı olarak değerlendirilebilir. Bu yönde yapılan penise vücudun başka yerlerinden alınan yağ dokusu enjeksiyonu ile kalınlaştırma vb.ameliyatları yeteri faydayı sağlayamıyor. Çoğu zaman hastalar ameliyattan sonra ortaya çıkan halden memnuniyetsizlik duyarak pişman olmaktadır.

SORU: Prostatım olabilir mi?

47 yaşındayım. Son bir senedir geceleri 2-3 defa tuvalete kalkıyorum ve idrarımı kesik kesik yapıyorum. Babam prostat ameliyatı olmuştu, acaba prostatım olabilir mi?

CEVAP: Yaşınız prostat sorunu için biraz erken. Prostat ile ilgili bir sorun olabileceği gibi farklı sorunlar da bu duruma neden olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

SORU: Sperm sayım artar ya da azalır mı?

2 yıllık evliyim ve 15 gün önce çocuğum oldu. Doktora gittim, sol tarafta varikosel tespit edildi. Sperm sayısı 2 milyondu. Her safhada bir, iki canlı hücre görüldü. Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısında azalma ya da artma olur mu?

CEVAP: Bu sayılar ile çocuk sahibi olmanız büyük bir şans. Varikosel zaman içinde sperm sayılarını azaltarak kısırlık sebebi olur. İleride tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsanız size mikrocerrahi varikosel ameliyatı öneririm. Bu konuda deneyimli bir üroloji-androloji uzmanına veya bir üniversitenin üroloji kliniğine başvurunuz.

SORU: Ereksiyon olmakta güçlük çekiyorum

Benim birkaç sorunum bulunuyor. Prostatit ve ikinci derece varikosel rahatsızlığı var. Ereksiyon tam olmuyor. Acaba bu rahatsızlıklar direkt etki yapar mı? Tedavisi nasıl olur?

CEVAP: Bahsettiğiniz 3 sorunun birbiri ile ilgisi olmayabilir. Bu kadar fazla ürolojik sorununuz olduğuna göre en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda var, tüm bu dertlerinize çözüm bulunabilir.

 

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.