Erkekler de korunur

29 Nisan 2017, Cumartesi 05:00
AA
Erkekler tarafından en sık uygulanan doğum kontrol yöntemleri arasında ilk sıraları prezervatif ve dışarı boşalma yöntemi alır. Prezervatif, duyarlılığı azaltarak erken boşalmayı çözüme kavuşturabileceği gibi dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına yol açabilir.

SORU: Korunma yöntemleri cinsel hayatı etkiler mi?

24 yaşındayım. Yakında evleneceğim. Erkeklerde hangi doğum kontrol yöntemleri uygulanıyor ve en yaygın olanları hangileridir? Erkeklerde korunma yöntemleri cinsel hayatlarını etkiliyor mu? Nedenleri nedir? Risk taşıyan doğum kontrol yöntemleri var mı? Nelere dikkat etmek gerekiyor?

CEVAP

Doğum kontrol yöntemleri: Toplumumuzda erkekler tarafından en sık uygulanan yöntemler sırasıyla prezervatif, dışarı boşalma ve takvim yöntemleridir. Dışarı boşalma ve takvim yani sadece kadının hamile kalamayacağı günlerde cinsel ilişkide bulunma yöntemleri, doğum kontrolünde garantili yöntemler arasında kabul edilemez.

Koruma yöntemlerinin cinsel hayatla ilişkisi:

Erkekte korunma yöntemleri dolaylı olarak cinsel yaşamı etkileyebilir. Dışarı boşalma yöntemi erkekte cinsel ilişkiden en çok hazzın alındığı anda eylemi yarıda kesme ve hamileliğe sebep olmama düşüncesi ile anksiyete (evham) yaratır. Bu da cinsel performansta azalma, erken boşalma gibi psikolojik kökenli sorunlara neden olabilir. Bir diğer yöntem olan prezervatif kullanma ise kimi kişilerde duyarlılığı azaltarak erken boşalma sorununun çözümüne katkıda bulunabildiği gibi, cinsel aktiviteye ara verilmesi, dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına yol açabilir.

Cinsel gücü arttıran doğum kontrol yöntemleri:

Vazektomi, yani meni kanallarının bağlanması garantili bir yöntemdir. Diğer yöntemlere gerek bırakmadığından huzurlu ve hamilelik endişesi olmadan cinsel birleşmeye imkan sağlayarak bazı kişilerde performans artışı sağlayabilir.

Risk taşıyan doğum kontrol yöntemleri:

Doğru şekilde uygulanmayan ve yeterli olmayan tüm doğum kontrol yöntemleri hamilelik riski içerir. Doğum kontrol yöntemleri olası bir hamilelikte çocuk için risk oluşturmaz. Hormon kullanımı hariç uygulayan erkeğe doğum kontrol yöntemlerinin herhangi bir zararı olmaz.

SORU: Sperm sayım artar ya da azalır mı?

2 yıllık evliyim ve 15 gün önce çocuğum oldu. Doktora gittim, sol tarafta varikosel tespit edildi. Sperm sayısı 2 milyondu. Her safhada bir, iki canlı hücre görüldü. Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısında azalma ya da artma olur mu?

CEVAP

Bu sayılar ile çocuk sahibi olmanız büyük bir şans. Varikosel zaman içinde sperm sayılarını azaltarak kısırlık sebebi olur. İleride tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsanız size mikrocerrahi varikosel ameliyatı öneririm. Bu konuda deneyimli bir üroloji-androloji uzmanına veya bir üniversitenin üroloji kliniğine başvurunuz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.