Erkekler de korunur

04 Kasım 2013, Pazartesi 05:00
AA

Erkekler tarafından en sık uygulanan doğum kontrol yöntemleri arasında ilk sıraları prezervatif ve dışarı boşalma yöntemi alır. Prezervatif, duyarlılığı azaltarak erken boşalmayı çözümüne kavuşturabileceği gibi dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına da yol açabilir

SORU: Nasıl korunabilirim?

23 yaşındayım, yakında evleneceğim. Erkeklerde hangi doğum kontrol yöntemleri uygulanıyor ve yaygın olanları hangileridir? Erkeklerde korunma yöntemleri cinsel hayatı etkiliyor mu? Cinsel gücü arttıran erkek doğum kontrol yöntemi var mı? Risk taşıyan doğum kontrol yöntemleri var mı?

CEVAP: Doğum Kontrol Yöntemleri: Toplumda erkekler tarafından en sık uygulanan yöntemler sırasıyla prezervatif, dışarı boşalma ve takvimdir. Dışarı boşalma ve takvim yani sadece kadının hamile kalamayacağı günlerde cinsel ilişkide bulunma yöntemleri, doğum kontrolünde garantili yöntemler arasında kabul edilemez.

[[HAFTAYA]]

Koruma Yöntemlerinin Cinsel Hayatla İlişkisi: Erkekte korunma yöntemleri dolaylı olarak cinsel yaşamı etkileyebilir. Dışarı boşalma yöntemi erkekte cinsel ilişkiden en çok hazzın alındığı anda eylemi yarıda kesme ve hamileliğe sebep olmama düşüncesi ile anksiyete (evham) yaratır. Bu da cinsel performansta azalma, erken boşalma gibi sorunlara neden olabilir. Bir diğer yöntem olan prezervatif kullanma ise kimi kişilerde duyarlılığı azaltarak erken boşalma sorununun çözümüne katkıda bulunabildiği gibi, cinsel aktiviteye ara verilmesi, dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına yol açabilir.

Cinsel Gücü Arttıran Doğum Kontrol Yöntemleri: Vazektomi, yani meni kanallarının bağlanması garantili bir yöntemdir. Diğer yöntemlere gerek bırakmadığından huzurlu ve hamilelik endişesi olmadan cinsel birleşmeye imkan sağlayarak bazı kişilerde performans artışı sağlayabilmektedir.

Risk Taşıyan Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğru şekilde uygulanmayan ve yeterli olmayan tüm doğum kontrol yöntemleri hamilelik riski içerir. Doğum kontrol yöntemleri olası bir hamilelikte çocuk için risk oluşturmaz. Hormon kullanımı hariç uygulayan erkeğe doğum kontrol yöntemlerinin herhangi bir zararı olmaz.

SORU: Erken boşalıyorum 24 yaşındayım. Genelevde ilişkiye girdim, hiçbir şey anlayamadan boşaldım. Bu tarz ilişkileri 5 defa daha denedim ve bir dakikada boşaldım. Mastürbasyon yaparken yine aynı sürede boşalıyorum. Erken boşalmayı nasıl düzeltebilirim? Hangi doktora gitmeliyim?

CEVAP: Erken boşalma tanısı ancak hasta ile detaylı konuşarak konulabilir, benzer birçok durum erken boşalma olarak tanımlanamaz. Örneğin bahsettiğiniz türde ve uygun olmayan koşullardaki ilişkiler veya mastürbasyon ile erken boşalma sorunundan bahsedilemez. Bir üroloji-androloji uzmanına başvurmanız halinde gerekli incelemeler yapılarak sorun var ise tedavisi gerçekleştirilecektir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.