Erkeklik hormonu azalabilir

13 Ocak 2015, Salı 05:00
AA

Varikosel zamanla kısırlığa neden olabiliyor, ağrı yaparak erkeğin canını sıkıyor. Yine yıllar içinde erkek hormonun azalmasına katkıda bulunuyor. Ama cinsel yaşama bir etkisi olmuyor...

SORU: Neden ağrıyor?

27 yaşındayım, 3 senedir sol testiste ağır var. Bazen bacağıma vuruyor. 3-4 doktora gittim “Varikosel” diyen de oldu, “Hiçbir şey yok” diyen de oldu. Sertleşme sonrası da testisimde ağrı oluyor. Acaba bu ağrının nedeni nedir? Varikosel testisi etkiler mi?

CEVAP

[[HAFTAYA]]

Varikosel varlığı ve varikoselden kaynaklanan ağrının özellikle genç erkekte cinsel yaşama olumsuz etkisi beklenen bir durum değildir. Varikosel zamanla kısırlığa yol açabilir, ağrı yapabilir ve yıllar içinde testisi etkileyerek erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasına katkıda bulunabilir. Bunlar yapılacak mikrocerrahi ameliyatla engellenir ve çoğu kişide düzelme birçok yönden sağlanabilir.

SORU: Cinsel isteği arttıran besinler neler?

22 yaşındayım, internette marul, ceviz gibi şekerli gıdaların cinsel isteği arttırdığını okudum. Cinsel isteği arttıran ilaçlar ve besinler var mı?

CEVAP

Cinsellik psikolojik ve fiziksel sağlıklı olma halinin sonucunda oluşan normal bir vücut fonksiyonudur. Dolayısıyla tüm fiziksel ve psikolojik yapımızdan ve onları etkileyen her türlü iç ve dış tesirden etkilenir; rüzgardan, ışıktan, renklerden, ağrılardan. Dolayısıya çeşitli besin ve ilaçlardan etkilenir. Ama göz önünde tutulması gereken husus bu etkinin direkt cinsel performans üzerine olmayıp, fiziksel ve ruhsal durumu etkileme sonucu ortaya çıkmasıdır.

Cinselliğe ilgi artabilir

Sırtı pek, karnı tok dediğimiz fiziksel ve ruhsal sağlığı yerinde olan kişinin gündeminde cinsellik daha çok yer alır. İlaç ve besinin belli hormonlar vs. üzerinden etkiyerek normal birinde cinsel isteği arttırdığı görülmemiştir. Herhangi bir hastalık veya yaşın ilerlemesi nedeniyle özellikle testosteron düzeyi düşenlerde uygun doz tedavi ile enerji ve cinselliğin artabileceği bilinir. Anti-aging denilen yaşlanmaya karşı tedavilerin de kökenini sağlıklı yaşam ve beslenme kurallarıyla yaşla bozulan hormon dengesinin düzeltilmesi oluşturmaktadır.

Sıradaki haber yükleniyor...