Erkeklik hormonu çalışıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğuştan itibaren her erkekte olan prostat yıllar geçtikçe büyür. Korkulacak bir şey yok çünkü bu durum saçların beyazlaması, cildin kırışması kadar normal. Prostatı olan kişinin erkeklik hormonu çalışıyor demektir. Burada önemli olan yıllık kontrollerinizi aksatmamak

[[HAFTAYA]]

SORU: İleride kısır olur muyum?

28 yaşındayım. Benim sorunum spermle ilgili. Eskisine göre benden zok az sperm geliyor. İlerde kısırlık gibi bir sorunum olur mu?

CEVAP

Kısırlık konusu meni içinde gelen sperm hücrelerinin sayı, hareketlilik, yapı ve dölleme gücüne bağlı olmakla birlikte meni miktarının hacminin azlığı da olumsuz rol oynayabilir. Öncelikle bu konuda uzman bir laboratuvarda spermiyogram tahlili yaptırmanızı öneririm.

SORU: Prostat neden büyür?

60 yaşındayım, emekliyim. Doktora gittim, bana “Prostatın büyümüş” dedi. Bu nasıl bir hastalık? Prostat neden büyür? Tedavisi var mıdır? Ameliyat olmam şart mıdır?

CEVAP

Prostat doğuştan itibaren her erkekte bulunan ve idrar torbasının tam çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir; idrar yollarının savunmasını yapar ve meniye katılan birtakım değişik salgılar üretir. Yani prostat belirli bir yaştan sonra olan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Belirli bir yaştan sonra prostat hormonlardaki değişimin de etkisi ile yavaş yavaş büyümeye başlar. Bu büyüme tamamen fizyolojiktir, saçlara ak düşmesi, derinin kırışması gibi normal yaşamın bir parçasıdır. Prostatın büyümesi için iki şart vardır: 1-İnsanın yaşlanması 2-Erkeklik hormonunun olması: Yani kişinin prostat sorunu olabilmesi için erkekliğinin olması gerekir. Hadım edilmiş kişinin yani yumurtalıkları alınmış bir kişinin prostat sorunu olmaz

Erkeğin hayatını ne kadar etkiliyor?

Ameliyat kararı vermek için belirtilerin ne şiddette olduğu ve kişinin hayatını ne kadar etkilediği önemlidir. 60 yaşında bir erkekte bunların bir kısmı var diyelim. Bu durum böbreklerine, idrar yollarına bir zarar vermiyorsa yani iltihaba vs. neden olmuyorsa burada kişiye bağlı bir durum vardır. Kişinin sosyal hayatı, çalışma hayatı değerlendirilir. Mesela kişi bir çiftçi ise bu tür durumlarla daha kolay başa çıkabilir. Tarlada çalıştığı için istediği zaman tuvalete gider. Ama bu kişi bir hakim ya da bir holding yöneticisi ise mahkeme sırasında toplantı sırasında sık sık ara vermek zorunda kalacaktır. Bir şoförse ikide bir benzinci aramak zorunda kalacaktır. Ama bir emekli ise kalkıp isteği zaman tuvalete gidebilir. Herkesin prostatı büyür ama gerçekte sadece bazıları ameliyat olmak zorundadır. Gerçekten şikayetleri olmayan kişileri lüzumsuz yere ameliyat edersek daha mutsuz insanlar ortaya çıkar.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder