Erkekte uzun sürüyor

15 Eylül 2018, Cumartesi 05:05
AA

Erkekteki andropozla, kadındaki menopoz fiziksel ve psikolojik belirtiler açısından benzer. Bazı erkeklerde gece terlemeleri ve sıcak basmaları görülüyor ama erkeklik hormonundaki azalma yıllara yayıldığı için değişim uzun sürüyor.

Akıntı sarımsı

21 yaşındayım. Mastürbasyonda gelen akıntı beyaz değil sarımsı, neden?

Meni rengi tam olarak beyaz olmayıp biraz alacalı, yer yer şeffaf olabilir. Kişisel özelliklere göre renkte hafif farklılıklar da olması normaldir. Bu durum kısırlık belirtisi değildir.

İlişkide sorun olur mu?

22 yaşındayım. Cinsel organım 23 santim. Acaba ilişkide sorun olur mu?

Bu normal uzunluğun epey üzerinde ama derine penetrasyon yapmayan uygun pozisyonlarda ve gerekirse araya bir yastık koyarak ilişkiye girebilirsiniz. İri yapılı ve uzun boylu partnerler tercih etmenizin de faydası olacaktır.

Menopoz gibi mi?

55 yaşındayım. Erkeklerde andropoz ile kadınların menopozuna mı benziyor? Ne zaman başlıyor?

Andropoz deyimi ile erkeğin ilerleyen yaşlarındaki serbest testosteron hormon düzeylerindeki azalma ve bununla birlikte kanda SHBG (seks hormon bağlayan globulin) adlı proteinin artması anlaşılmalıdır. Bu proteine bağlanan testosteron aktif halden çıkar, kanda bulunsa da dokularda etkinliği yoktur. Bu hormon değişiklikleri sonucu 40’lı yaşların başlarında dahi cinsel arzuda azalma ve iktidarsızlık ortaya çıkabilir. Çalışmalar her yıl testosteron hormonu düzeyinin yaklaşık olarak her ilerleyen yılda yüzde 1 oranında azalma gösterdiğini ortaya koymuştur. Andropoz ve menopoz fiziksel ve psikolojik yönden bazı benzerlikler gösterir, cinsel istek ve psikolojik yapının değişimlerinde bu durum belirgindir. Hatta bazı erkeklerde kadınlara benzer şekilde geceleri terleme ve sıcak basması atakları dahi görülebilir. Ama andropozun en önemli farkı erkeklerin çok daha yavaş, yıllar içinde bu değişimi yaşaması ve testosteronun sadece belirli bir miktarda azalmasıdır. Bu sayede birçok erkeğin uzun ömrünün sonuna kadar cinsel isteğini ve aktivitesini sürdürebilmesi hatta ileri yaşlarda çocuk sahibi olması dahi mümkün olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.