Erken boşalmanın çaresi yok mu?

15 Ekim 2009, Perşembe 14:24
AA

SORU: 9 yıllık evliyim, ilk günden beri erken boşalma sorunum var. Eczaneden sprey aldım ama hiç faydası olmadı. Erken boşalmanın çaresi var mı?

CEVAP: Cinsel ilişki başladıktan sonra istenilenden daha çabuk, genellikle 1-2 dakikadan kısa sürede ilişkinin boşalma ile sonuçlanması halinde erken boşalma sorunundan bahsedilebilir. Bu konuda birçok psikoterapi yöntemi, dıştan kullanılan krem ve spreyler, bazı ilaç ve maddeler yıllarca denenmiş olsa da çok iyi neticeler alınamamıştır. Son zamanlarda geliştirilen, henüz ülkemizde ruhsat almadığından yurt dışından getirilerek kullanılan yeni bir ilaç ile hastalarımızın tamamına yakınında bu sorunun ortadan kalktığını görmekteyiz. Her ilaç gibi erken boşalma ilacı da gerekli uzmanın muayene ve tetkiklerinden sonra ve yan etkileri de göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır.

Sol yumurtamın üst tarafı ezilmiş, çok ağrıyor

SORU: 22 yaşındayım. Top oynarken bir arkadaşımla çarpıştım. Sol yumurtamın üst tarafındaki şişkin olan taraf ezilmiş. Sanırım olayın üzerinden 6 ay geçti ama hâlâ ağrıyor. Doktora gitmedim. Şimdi de sprem sayısı azaldı, suyu arttı ama beyaz. Koyu olan tarafı azaldı. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Menideki sperme ait değişiklikleri göz ile görebilmek ve bu durumdan çesitli neticeler çıkartmak çok yanıltıcı bir durumdur. Bu şekilde herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Androloji konusunda çalışan bölümü olan bir laboratuvarda spermiyogram tahlili yaptırmalısınız.

Karaciğer enzimleri ile kısırlık arasında bağlantı var mı?

SORU: Karaciğer enzimleri ile kısırlık arasında bir bağlantı olduğunu okudum. Ne kadar doğru olup olmadığını merak ediyorum. Ayrıca madde bağımlılığına bağlı karaciğer hasarım çok yüksek. 25 yaşındayım, kısırlık gibi bir tehlike söz konusu olabilir mi? Size yapılan testlerle ilgili sonuçları da gönderiyorum.

CEVAP: Karaciğer enzim seviyeleri bu organın fonksiyonları hakkında bilgi verir, kısırlık ile doğrudan bunların bir ilişkisi yoktur. Yapılan bir tetkikte bu değerlerde bir soruna rastlanır ise bir iç hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir. Olası bir kısırlık durumunu değerlendirmek için ise ilk yapılması gereken androloji departmanı olan laboratuvarı tercih ederek spermiyogram tahlili yaptırmak olmalıdır. Görev yaptığım İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Üroloji Kliniği’nin ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Klinikleri’nin bu konuda çalışan çok başarılı laboratuvarlarını tercih edebilirsiniz.

Sorularınız için: doktor@posta.com.tr

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.