Estetik kaygıdan kurtulun

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erkeklerin çoğu cinsel organlarının boyu ya da görünüşünden memnun değil. İnceliğinden yakınanların derdi sadece estetik kaygılar. Çünkü cinsel organ yeterli uzunluktaysa ve sertleşme sorunu yoksa dert etmeyi bırakın...

SORU: Cinsel organım çok ince

28 yaşındayım, cinsel organım çok ince. Bu durum yüzünden evlenmeyi sürekli erteliyorum. Acaba kalınlaştırmak için piyasada ilaç bulabilir miyim?

CEVAP

Bu bir hastalık veya sorun değildir. Tıp biliminde böyle bir sorun yoktur. Eğer penis yeterli uzunlukta ise ve sertleşme fonksiyonunu yerine getiriyorsa, incelik herhangi bir fonksiyonel sorun oluşturmaz. Cinsel ilişkide duhul sağlanan kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun çıkabileceği kadar esnek olduğu düşünülürse, penisin 1-2 santimlik çap farkının anlamsızlığı ortaya çıkar. Bu sadece bir estetik kaygı olarak değerlendirilebilir. Bu yönde yapılan penise vücudun başka yerlerinden alınan yağ dokusu enjeksiyonu ile kalınlaştırma vb.ameliyatları yeteri faydayı sağlayamıyor. Çoğu zaman hastalar ameliyattan sonra ortaya çıkan halden memnuniyetsizlik duyarak pişman olmaktadır.

[[HAFTAYA]]

SORU: Damarlar belirgin

Testislerimin aşağı bakan kısmında damarlar çok belirgin. Acaba bunun cinsel açıdan bir zararı var mıdır? Bir ay boyunca mastürbasyon yapmayınca testislerimde ağrı oluşuyor ama şişme olmuyor. Ne yapabilirim?

CEVAP

Bu damar genişlemeleri varikosel ile ilgili olabilir, cinsel faaliyete yol açmasa da zamanla kısırlık nedeni olabilir. Varikosel tanısı bir üroloji uzmanının el ile muayenesi sonucu konulabilir. Bu konuda uzman bir kişinin muayenesi ile saptanmayan sadece doppler ultrasonografi ile gösterilen varikoselin ameliyatının herhangi bir faydasının olmadığı gösterilmiştir. Bazen ağrı sebebi de olabilen varikosel, genelde bir sağlık sorunu olmayıp sadece çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde saptandığı takdirde önem taşır. Ergenlik çağında başlayan varikosel testislerin gelişmesine de engel olabilir, bir an önce tedavisi gereklidir.

Erkek kısırlığında etkili

Varikosel, sperm üretimine olan etkisini yıllar içerisinde gösterir. Ülkemizdeki gibi erkeklerin genç yaşta evlenmesi halinde varikoselden çok fazla etkilenmeden bir çocuk sahibi olabildikleri, daha sonraki yıllarda ise ikinci bir çocuk sahibi olmayı istediklerinde yıllar içinde artarak süregelen varikosel etkisi nedeniyle ikinci çocuğa sahip olamamaları da sık görülen bir durumdur. Varikosel mikrocerahi yöntemler kullanılarak, başarı ile tedavi edilebilen; en sık rastlanan erkek infertilitesi sebebidir. Tanısı doğru olarak konulan ve mikrocerrahi yöntemlerin başarılı uygulaması ile tedavi edilen varikosel vakalarında spermiogram değerlerinde yüzde 80’in üzerinde istatistiki anlamlılık gösteren düzelme sağlanır.

SORU: Penisimi büyütebilir miyim?

Penisim 14 santim. Boyum 1.95 olmasına rağmen cinsel organım hem ince hem de kısa. Üstüne üstlük erken boşalıyorum. Bu yüzden ilişkiye girmeye korkuyorum. Ne yapmam lazım? Penisimi büyütebilir miyim?

CEVAP

Penisiniz tamamen normal uzunlukta ve eminim kalınlığı da normaldir. Sizin yaş ve tecrübenizde erken boşalmadan bahsetmek için çok erken. Sizin sadece kendine güvene ve cinsel konularda doğru bilgilere ihtiyacınız var, o kadar...

Sıradaki haber yükleniyor...
holder