Farklılıklar görülebilir

20 Kasım 2013, Çarşamba 05:00
AA

Erkeklerde boşalma sonrası gelen meninin rengi tam olarak beyaz değildir. Bazen şeffaf ya da hafif alacalı olabilir. Kişisel özelliklere göre bazı farklılıklar gösterebilir. Meni renginin kısırlık göstergesi olmadığı unutulmamalı...

SORU: Acaba kısır mıyım? 18 yaşındayım. Bende mastürbasyon sonucu gelen akıntı tam olarak beyaz değil sarımsı. Sizce bunun nedeni nedir? Kısırlık olabilir mi?

CEVAP: Meni rengi tam olarak beyaz olmayıp biraz alacalı, yer yer şeffaf olabilir. Kişisel özelliklere göre renkte hafif farklılıklar da olması normaldir. Bu durum bir kısırlık belirtisi değildir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Penisim çok büyük 23 yaşındayım. Hiç cinsel ilişkiye girmedim. Bunun nedeni ise penisimin boyunun 24 santim oluşu. Bu beni çok korkutuyor. Acaba cinsel ilişkiye girmemde bir sorun olur mu?

CEVAP: Bu normal uzunluğun epey üzerinde fakat derine penetrasyon yapmayan uygun pozisyonlarda ve gerekirse araya bir yastık koyarak ilişkiye girebilirsiniz. İri yapılı ve uzun boylu partnerler tercih etmenizin de faydası olacaktır. Minyon kadınlar ile daha fazla zorluk yaşayabilirsiniz.

SORU: Geç boşalıyorum İlk ilişkiye girdiğimde doğru zamanda boşalıyorum ama ikincisinde 1 saati bulabiliyor. Bu da eşimle karşılıklı yorulmamıza neden oluyor. Bu sorundan nasıl kurtulabiliriz?

CEVAP: İlk defada herhangi bir sorun ve sıkıntı yaşamadığınızı belirtmişsiniz. Sorununuza en pratik önerim ikinci defa birleşmeden kaçınmanız veya bunu tercih ediyorsanız boşalmayı amaç olarak görmemenizdir. Daha sık fakat her defasında tek kez ilişki kurarak bu sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durum fiziki değil, daha ziyade psikolojik bir durumdan kaynaklanıyor, zamanla kendiliğinden de ortadan kalkabilir.

SORU: Penisimde pullanmalar var 27 yaşındayım, 1-2 aydır penisimin derisinde özellikle ön tarafında pullanmalar olduğunu fark ediyorum. Nemlendirici veya krem sürdüğümde geçiyor. Daha sonrasında yine pullanma oluyor. Mikrop kapmış olabilir miyim? İşlevi konusunda herhangi bir problem yaşamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Vücudumuzun tamamını kaplayan derimizin her yerinde olduğu gibi cinsel organlara ait bölümlerde de sadece deriyi ilgilendiren hastalıklar görülebilir. Genital bölge adını verdiğimiz cinsel organların olduğu bölgenin derisi cinsel yol ile bulaşan hastalıklar, mantar vs. gibi bazı özel hastalıklara maruz kalabilse de derinin genel hastalıklarına da bu bölgede sıkça rastlanır. İzah ettiğiniz durumu değerlendirmek için öncelikle bir deri hastalıkları uzmanına başvurmanızda fayda var.

SORU: Hemen bir sıvı geliyor 23 yaşındayım. Kızlarla en ufak yakınlaşmada cinsel organımdan bir sıvı geliyor. Ben bu durumun ilk olarak 17 yaşındayken farkına vardım. Şimdilerde ise telefonla bile konuştuğumda bu sıvı 1-2 damla halinde geliyor. Bana yardımcı olabilecek bir açıklama yapar mısınız?

CEVAP: Bu salgı bezlerinden kaynaklanan kayganlaştırıcı bir salgıdır, tıpkı tükürük gibi. Tamamen normal, herhangi bir tedavi gerekmez.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.