Fazla verilirse sorun büyür

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Erkeklerde seks hormonu olarak da bilinen testosteron hormonu yaşla birlikte azalıyor. Tedavisi elbette var ama riskleri de unutulmamalı. Çünkü bu hormonun aşırı verilmesi sonucu testisler dumura uğruyor, başlangıç aşamasında olan prostat kanseri alevlenebiliyor.

SORU: İğne tedavisi nedir?

41 yaşındayım. İktidarsızlık sorunu yaşıyorum. İğne tedavisi diye bir yöntem duydum. İktidarsızlık için iğne tedavisi nedir ve kimlere uygulanıyor?

CEVAP

Eğer hasta vakuma da cevap vermiyorsa penise iğne zerk etmek seçeneği gündeme geliyor. Bu yöntemde hasta cinsel ilişkiden 10 dakika önce yaptığı iğneyle sertleşmeyi sağlayacak ilaç veya ilaç karışımlarını penisine zerk eder. Ortalama başarı kullanılan ilaca bağlı olarak yüzde 65’tir. Penise iğne yapmak her hasta için kolay ve kabul edilebilir değil.

Ayrıca iğne yapılması sırasında ağrıyla karşılaşılabilir. Kan hastalığı veya kanama problemi olan hastalar bu tedavi yöntemini kullanamazlar. Penise ilaç zerk etme yöntemiyle elde edilen sertliğin 4 saatten uzun sürmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Çünkü peniste oksijensiz kalmaya bağlı hasar gelişebilir.

SORU: Kaç saat sürer?

27 yaşındayım. 2 veya 3 yıl önce testislerimdeki damarlarda genişleme oldu. Doktora gittim, varikosel olduğunu söyledi. Bu ameliyat kaç saat sürer, normal hayatıma kaç günde dönebilirim?

CEVAP

Varikosel ameliyati mikrocerrahi teknikle uygulandığında çift taraflı ise 1-1.5 saat kadar sürebilir. Hastanede 1 gün kalmanız yeterlidir. Ameliyat olduğunuz günün gecesi ayağa kalkıp yürümeniz mümkündür.

SORU: Testosteron eksikmiş

49 yaşındayım. Cinsel istekte azalma, yorgunluk gibi sıkıntılarım vardı. Araştırmalar sonucu testosteronda azalma olduğu ve tedavi olmam gerektiği söylendi. Bu tedavinin riski var mıdır?

CEVAP

Testosteron tedavisi sadece yapılan kan tetkiklerinde bu hormon seviyeleri belirgin olarak düşük olanlara önerilmelidir. Normal testosteron seviyesi olanlara verilecek ekstra hormon ciddi ve hayati yan etkilere yol açabilir.

Aşırı testosteron seviyeleri öncelikle vücudun kendi fizyolojik testosteron üretiminin durmasına yol açar, testisler zaman içinde dumura uğrar, başlangıç aşamasında olabilecek bir prostat kanserinin alevlenmesine yol açabilir. Her şeyin olduğu gibi testosteronun da fazlası yukarıda bahsettiğimiz tüm olumlu etkilerini tam tersine çevirerek vücuda önemli zararlar verebilir.

SORU: Sol taraftaki testisim küçüldü

Sol böbreğimin altında sancı oldu. Ertesi gün sol yumurtam şişti. Doktor “İltihap” dedi ve ilaç verdi. Şişlik 1 ayda geçti ama sol testisim küçüldü. Sperm testlerim de yolluyorum. Yorumlar mısınız?

CEVAP

Anlaşıldığına göre bir idrar yolu infeksiyonu sonrası iltihap testisinize geçmiş, orşiepididimit oluşmuş ve testisiniz dumura uğramış. Artık tek fonksiyonel testisiniz var, normalde yeterli olmalı. Ama verdiğiniz sperm sayıları düşük. Kaliteli bir sperm ve hormon tahlili yapılarak duruma göre hareket edilmeli. Ayrıca bu durumun diğer tarafta da olmaması için önlem alınmalı.

Yazarlarımızdan

30 Eylül 2020, Çarşamba 08:33
30 Eylül 2020, Çarşamba 07:46
30 Eylül 2020, Çarşamba 07:42
Sıradaki haber yükleniyor...
holder