Geç kalmak sorun yaratır

19 Eylül 2015, Cumartesi 05:00
AA

Prostat kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor. Altı ayda ya da senede 1 kez üroloğa başvurup muayene olan, PSA denen kan tetkikini yaptıran erkeklerde hastalık daha başlangıç aşamasında bulunuyor ve tedaviyle yok ediliyor. Ama geç kalınırsa sorun büyüyor

SORU: Sertleşme sağlayamıyorum


Günde birkaç defa mastürbasyon yapıyorum. Sertleşmede sorun yok ama cinsel ilişkide tam sertleşme olmuyor? Acaba neden? CEVAP Mastürbasyon sırasında tam sertleşme olması probleminizin fiziksel değil, psikolojik olduğunu açık olarak ortaya koyuyor. Bu partner tarafından yeterince uyarılamama veya performans kuşkusu gibi çok değişik nedenlerden ortaya çıkabilir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Prostat için nasıl önlem alabilirim?

50 yaşındayım. Babamı 3 yıl önce, 59 yaşında amcamı da geçen ay 65 yaşındayken prostat kanserinden kaybettik. Her ikisi de hastalığın teşhis edilmesinden kısa bir süre sonra vefat etti. Bu hastalık ailemde olduğuna göre ben ne yapmalıyım? Yol gösterirseniz çok sevinirim. CEVAP Prostat kanseri erkeklerin ileri yaşlarda yaşam sürelerini ve kalitelerini etkileyen en önemli nedenlerden biridir. 60 yaşındaki insanlarda yüzde 30, 70 yaşındaki insanların yüzde 40’ında kanser başlangıcı olacak kadar bozulmuş hücrelere rastlanır. Batı ülkelerinde trafik kazalarında ölen belirli yaşlardaki erkekler tarandığında 70 yaşındakilerin yarıya yakınında bir kanser odağı saptanmıştır. Prostat kanseri erken aşamalarda yakalandığında tamamıyla tedavi edilip vücuttan yok edilebilir ve hastalıktan eser kalmaz. Ama geç teşhis edilirse ve bu hastalık kemiklere yayılırsa sadece durumu idare edici, hastalığı yavaşlatıcı tedaviler yapılır. Batı ülkelerinde 40-45 yaşından itibaren PSA denilen bir tetkikle her 6 ayda bir tarama yapılarak, kanser başlangıcı olup olmadığı araştırılır. Kadınların meme taraması yaptırdığı gibi erkeklerin de bu kan testini yaptırmasını yaşam boyu ve düzenli olarak yaptırmalarını öneririm. Prostatın ürolog tarafından düzenli olarak 6-12 ayda bir muayenesi de prostat kanserinin tanısında yeterli olmasa da PSA tetkikine destek olan ek bir tanı yöntemidir.

SORU: Neden böyle eğri?

Benim sorunum penisimde aşağıya doğru bir eğriliğin olması. Bu ilaçla ya da ameliyatla düzeltilebilir mi? CEVAP Bu eğrilik cinsel ilişkiye engel değilse, ağrı yapmıyorsa ve zaman ile artmıyorsa hiçbir tedavi gerektirmez. Bu dediklerimin mevcut olması halinde ve sadece çok gerekli olan vakalarda ameliyat yapıyoruz.

SORU: Yataktan kaçar oldum

50 yaşındayım. Eskisi kadar rahat sertleşme olmuyor ve ilişkiye sürdüremiyorum. Eşimden neredeyse kaçar oldum. Ne yapacağım? CEVAP Yetersiz sertleşme ilerleyen yaş ile birlikte hormonal, damarsal, sinirsel nedenlerden veya mevcut rahatsızlık ve kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurup tetkik ve tedavinizi yaptırmanızı öneririm. Sizin gibi hastaları değişik tedavi yöntemlerinden kişiye en uygun olanını seçerek tedavi edebilmekteyiz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.