Genç erkekleri vuruyor

10 Kasım 2018, Cumartesi 05:00
AA

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ne kadar tehlikeli olduğu ve bazılarının kısırlığa yol açtığı biliniyor. Bu hastalıklar daha çok genç erkekleri vuruyor. Çünkü erkeklerin partner sayıları fazla ve şikayetleri belirgin. Korunmayı ihmal etmeyin.

Babalığı engeller mi?

32 yaşındayım, bekarım. Sperm taziyikinin ileri gitmesinin giderek azalmasını dert ediyorum. Bu olay normal midir? İleride çocuk sahibi olmama engel olur mu?

Meninin dışarıya fışkırma basıncı idrar yolunun arka kısmında biriken meniye orgazm esnasında kasılan kasların yaptığı tazyik ile oluşur. Bu basıncın azalması bir hastalık değildir ve meninin ne kadar ileri fışkırdığının çocuk olması ile ilgisi yoktur.

Kimlerde sık görülür?

22 yaşındayım. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kimlerde daha çok görülüyor?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genç yaştaki kadın ya da erkeklerde görülür. Ama en fazla erkeklerde bu hastalıklara rastlıyoruz. Çünkü erkeklerin partner sayısı daha fazla ve ortaya çıkan şikayetleri daha belirgindir. Erkeklerde meni ve idrar aynı kanal yoluyla dışarı atılır. Ayrıca penisin içerisindeki idrar yolu, cinsel ilişki sırasında mikroplarla direkt temas halindedir. Bu yüzden hastalık belirtileri daha kısa sürede ve şiddetli ortaya çıkar. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu gruptaki hastalıklar cinsel ilişkiyle bir bireyden diğerine geçer. Cinsel ilişki sırasında hasta olan kişinin genital bölgesindeki doku veya sıvılarda bulunan mikroplar ve virüsler partnerin genital bölgesi yoluyla vücuda girer.

Top gibi damar var

18 yaşındayım, testisim sarkık olduğu zaman sol taraftaki yumurtalığımın üstünde top şeklinde bir damar ortaya çıkıyor. Bu beni korktuyor. Testisimde ağrım yok. Ne yapmalıyım?

Yumurtanın üzerinde bu şekilde toplar damarların adeta solucan gibi belirgin olması ileri derecede varikosel varlığını gösterir. Bu durum fazlaca ayakta kalındığında veya sıcak ortamlarda daha belirgin olarak görülür. Bir üroloji- androloji uzmanı tarafından yapılacak el ile muayene sonucu durum netleşecektir. Varikosel testislerin döl hücresi üretimini bozarak kısırlık yapabileceğinden mikrocerrahi konusunda deneyimli bir hekim tarafından ameliyat edilmelidir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.