Geride kalan görevi üstlenir

15 Aralık 2015, Salı 19:00
AA

Bazı durumlarda erkeklerde tek testis oluyor. Bu hastalık değil. Her şey yolundaysa cinsel yaşamda ve baba olmakta sorun yaşamazsınız. Çünkü tek olan yumurtanız biraz daha büyüyerek eksik olanın görevini de üstlenir, sorun kalmaz...

SORU: Sertleşme sorunu yaratır mı?


Varikosel ereksiyon bozukluğuna yol açar mı? CEVAP Varikosel erkeklerde direk olarak sertleşme bozukluğuna neden olmaz. Ama zaman içinde varikoselin testisleri etkileyerek erkeklik hormonu olan testosteronu bir miktar azaltması mümkündür. Azalan testosteron miktarları ile cinsel isteğin azalması ve cinsel performansın düşmesi de birlikte görülebilir. Bu konuda www.varikosel.com.tr’den bilgi alabilirsiniz.

SORU: Tek testisli olmak babalığa engel mi?


Tek testise sahibim, sadece sol testisim var. Kısır olma ihtimalim var mı? Tek testisli olmak ileride sağlık problemlerine neden olur mu? CEVAP Tek testisli olmak bir hastalık hali değildir ama çift olması gereken bir organın sadece tekine sahip olmanın bazı riskleri arttırdığı da bir gerçektir. Eğer tek yumurtanız normal ise ve yeterli fonksiyon gösteriyorsa cinsel yaşamınızda ve çocuk sahibi olmakta hiç bir sorun yaşamazsınız. Hatta tek olan yumurta bir miktar büyüyerek rezervlerini harekete geçirecek ve eksik olanın da görevini üstlenecektir. Sadece tek olan yumurtanızın bir kaza veya hastalıktan etkilenmesi halinde diğer testisin mevcut olmaması size sorun yaratabilir.

SORU: Cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalı?


Sağlıklı, evli bir erkeğin cinsel ilişki sayısı ayda kaç defa olmalıdır? Azlığı veya sıklığı sağlık açısından bir sorun yaratır mı? CEVAP Evli bir erkeğin aylık cinsel ilişki oranı birçok faktörden etkilenir. Ama bunun azlığı veya çokluğu hiçbir şekilde bir sağlık sorunu doğurmaz. Vücut bir şekilde ürettiği meni salgısını uykuda da olsa boşalma yolu ile dışarıya atacaktır. Cinsel ilişki sayısı erkeğin yaşı, evliliğin süresi, kadının fiziksel yapısı, doğum sayısı, çiftin aralarındaki duygusallık gibi birçok fiziksel ve psikolojik unsurdan etkilenir. Yeni evli bir çift için günde birkaç kez, birkaç yıllık evli bir çift için haftada 2-3 kez, daha uzun yıllar evli olan, kadının fizik yapısı, yaptığı doğumlar ve yaşın etkisi ile değişikliklere uğramış bir çift için de ayda 1-2 kez ilişkiye girmek yeterli olabilir.

SORU: Çocuğum olur mu?

22 yaşındayım. Benim idrarım cinsel organımın alt kısmından geliyor. Yani diğer erkeklere oranla daha aşağıda. Acaba evlenirken, cinsel birleşmede herhangi bir sorun yaşar mıyım? Çocuğumun olup olmayacağını öğrenmek istiyorum. CEVAP Bu duruma hipospadias adı verilir. İdrar yapılan deliğin olması gerekenin birkaç milim altında olmasından başlayıp hayaların arasında olmasına kadar değişen şekilleri vardır. İdrarın çıktığı delik dar değil ise ve penisin baş kısmında ise biraz altta olması çocuk olmasına engel oluşturmaz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.