Görünüşü dert etme

19 Nisan 2018, Perşembe 05:00
AA
Testislerden birinin küçük, diğerinin büyük olması ya da sarkıklığı normal. Gözle görülür büyüme varsa, boyut farkı çoksa üroloğa başvurun. Cinsel fonksiyonu ve üremeyi etkilemiyorsa testislerin estetik görüntüsünü dert etmeyin...

SORU: Cinsel gücümü etkiler mi?

25 yaşındayım, testislerimin küçük olduğunu düşünüyorum. Bunu neye göre belirleyebilirim? Küçük mü yoksa yeterli büyüklükte mi? Testislerin küçük olması cinsel gücü etkiler mi? Baba olmamı nasıl etkiler?

CEVAP

Bu soruya cevap verebilmek için testislerin boyut ve kıvam açısından muayenesi gereklidir. Türk erkeklerinde ortalama testis hacmi 14-16 cc civarındadır. Testislerin 2 ayrı fonksiyonu vardır; iç salgı olarak erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronu ve dış salgı olarak meninin içindeki sperm adı verilen döl hücrelerini üretirler.

Meninin çok büyük çoğunluğunu oluşturan sıvı kısmı ise prostat bezinin arkasındaki seminal keseciklerde üretilir. Testisin boyutları hem sperm hem hormon üretimi ile direkt olarak alakalıdır. Testislerin birinin diğerine göre biraz daha sarkık veya biraz daha boyut olarak farklı olması normal bir durum olabilir. Ama aradaki boyut farkının çok fazla olması anormal bir durumdur. Bu durumun arkasında bazıları hayatı dahi tehdit edebilecek çeşitli patolojiler yatabilir.

Büyüme varsa...

Testislerde herhangi bir ağrı olmasa dahi kısa bir süre içinde fark edilen büyüme olması halinde testis tümöründen şüphelenilerek bir üroloji uzmanına başvurmak gereklidir. Günümüzde erken teşhis edilen testis kanserlerinin yaklaşık tamamı tedavi edilebilmektedir.

Geç kalınması halinde ise yaşam kalitesini hatta yaşamı tehdit eden neticeler görülebilir. Boyut farkı iltihap, testisin etrafındaki zarların arasındaki sıvı miktarındaki artış yani hidrosel gibi başka nedenlerden de olabilir. Tabii boyut farklılaşmasının bir testisin büyümesi gibi diğerinin küçülmesi veya büyümemiş olmasından da kaynaklanabileceğini göz önünde tutmalıyız.

Testisin büyük olması ile sperm sayısının çokluğu arasında genel bir düz oran bulunmakla beraber hormon üretimi ile boyut arasında çok küçük testisler hariç direkt bir ilgi olduğu söylenemez. Cinsel fonksiyonlarınızda sorun yok ise ve bir üreme sorununuz bulunmuyorsa bu konuya sadece estetik açıdan fazla bir önem vererek kendinize takıntı haline getirmemenizi öneririm.

SORU: Eşimle sorun yaşar mıyım?

27 yaşındayım. Geneleve gittiğimde sertleşme olmazken dışarda gördüğüm bir kadın ya da filmler beni tahrik ediyor. Sürekli mastürbasyon yapıyorum. Acaba bu ilerde beni çok etkiler mi? Evleneceğim ve eşimle soğuk bir cinsel birleşme ve sertleşme sorunu yaşar mıyım?

CEVAP

Durumunuz tamaen normal, birçok erkek benzer his ve düşünceler içindedir, ileride hiçbir sorununuz olacağını sanmıyorum.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.