İkisi birbirinden farklı

11 Haziran 2015, Perşembe 05:00
AA

Pek çok erkek cinsel istek azlığı ile sertleşme sorununu karıştırıyor. Oysa bunlar birbirlerinden çok farklı iki konu olduğu gibi tedavileri de farklı. Bu yüzden önce durumunuzu kontrol edin, sonra da bu konuda uzman bir doktora başvurup yardım isteyin

[[HAFTAYA]]

SORU: Cinsel isteksizlik çekiyorum, neden?

26 yaşındayım. Cinsel isteksizlik var, ereksiyon olamıyorum. Bu durum 5- 6 ay önce başladı. Bu zaman süresi içerisinde karşı cinse karşı hiçbir ilgi duymamaya başladım. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Cinsel istek azalması ile sertleşme sorunu esasında iki ayrı sorundur. Önce bu konuda öncülük eden sorunun hangisi olduğunu kesin olarak anlamak yapılacak tetkikler ve tedavinin başarısı için şarttır.

Sertleşme veya performans sorunu yaşayan birçok erkek bu durumu kendilerinden dahi saklamaya çalışmakta, giderek cinselliklerini bastırarak esasında fizyolojik olan sorunlarını psikolojik bir sarmal içine gömebilmektedirler.

Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır. Libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkar. Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin tedavisi de psikolojik yöntemler ile yapılmalıdır.

Ama bu tanıya ulaşmadan önce fizyolojik sebepleri tetkik etmek gerekir. En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenler ile azalma ve hormonlar arası dengelerdeki bozulmalardır.

Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir. Tüm bu durumların detaylı hormon tetkikleri ile saptanması ve hormon tedavilerinin çok bilinçli olarak yapılması gereklidir.

SORU: Evlenince sorun olur mu?

22 yaşındayım. İdrarımı yaptıktan sonra 1-2 damla geliyor. Bu durum ileride prostata neden olur mu? Bir de kadınlarla ilişkim olmadı. Evleneceğim kadına kendimi saklıyorum.

Bu bana evlilikte sorun yaşatır mı ya da tecrübenin verdiği avantajlara sahip olamamam dezavantaj olarak karşıma çıkar mı?

CEVAP

İdrardan sonra dış idrar yolundaki bir iki damlanın çıkması tamamen normal bir durumdur. Diğer konuya gelince; tabii her konuda tecrübe önemlidir.

Ama cinsellik gibi önemli bir konuda tecrübeyi ne zaman ve kiminle yaşamak isteyeceğiniz tabii ki sizin saygı gösterilmesi gereken tercihinizdir. Sağlıklı ve bilimsel cinsel bilgilere sahipseniz müstakbel eşinizle mutlu bir beraberlik yaşamanız mümkün olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.