İkisi birbirine karışıyor ama...

20 Nisan 2017, Perşembe 05:00
AA
Pek çok erkek cinsel istek azlığı ile sertleşme sorununu karıştırıyor. Oysa bunlar birbirlerinden çok farklı iki problem ve tedavileri de farklı. Bu yüzden önce durumunuzu kontrol edin, sonra da bu konuda uzman bir doktora başvurup yardım isteyin.

SORU: İleride sorun yaşar mıyım?

20 yaşındayım. 2-3 yıl önce sol testisimde damara benzeyen şeyler olduğunu fark ettim. Bin sorun olmayacağını düşündüm. Sonradan varikosel denen hastalık olduğunu öğrendim. Doktora acilen gitmeli miyim? Kaç yaşına kadar ameliyat olmalıyım? Bu ileride bana sorun yaşartır mı?

CEVAP

Varikoseliniz gerçekten var ise ve bu durum sperm değerlerinizi olumsuz etkilemeye başladıysa en kısa zamanda ameliyet olmanızı, mümkünse ehil ellerde mikrocerrahi tekniği tercih etmenizi öneririm. Gecikmeniz giderek yumurtanızın varikoselden daha çok etkilenmesini ve zaman içinde kısırlığa doğru gitmenize neden olabilecektir. Bu konularda deneyimli bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

SORU: Cinsel isteksizlik çekiyorum, ne yapayım?

28 yaşındayım. Cinsel isteksizlik ve ereksiyon olamama sorunu çekmekteyim. Yaşadığım sorunlar 5- 6 aydır devam ediyor. Bu zaman içinde karşı cinse ilgi duymamaya başladım. Kız arkadaşımla ilişkiye giremiyorum ve bu durum psikolojimi etkiledi. Ne yapabilirim?

CEVAP

Cinsel istek azalması ile sertleşme sorunu esasında tamamen iki ayrı sorundur. Önce bu konuda öncülük eden sorunun hangisi olduğunu kesin olarak anlamak yapılacak tetkikler ve tedavinin başarısı için şarttır.

Sertleşme sorunu veya performans sorunu yaşayan birçok erkek bu durumu kendilerinden dahi saklamaya çalışmakta, giderek cinselliklerini bastırarak esasında fizyolojik olan sorunlarını psikolojik bir sarmal içine gömebilmektedirler.

Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır. Libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkar. Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin tedavisi de psikolojik yöntemler ile yapılmalıdır.

Kistler isteği azaltabilir

Ama bu tanıya ulaşmadan önce mutlaka fizyolojik sebepleri tekik etmek gereklidir. Beyindeki bazı merkezleri etkileyen kazalar, bazı beyin ameliyatları libidoyu azaltabilir.

En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenler ile azalma ve hormonlar arası dengelerdeki bozulmalardır. Yaşın ilerlemesi ile erkeklik hormonunu normal olarak azalması çok sık rastlanan bir durum olup tedavisi ile hem libido artışı sağlanabilir hem de yaşlanan erkeklerin yaşam enerjisi artar.

Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir.

Tüm bu durumların detaylı hormon tetkikleri ile saptanması ve hormon tedavilerinin çok bilinçli olarak yapılması gereklidir.

Sıradaki haber yükleniyor...