İlaçlar işe yaramazsa...

15 Nisan 2014, Salı 05:00
AA

Sertleşme problemi olan erkeklere testler yapılıp ilaç tedavisi uygulanıyor. Yeterli olmazsa penise ilişkiden önce ilaç enjekte ediliyor. Tüm bu tedavi yöntemleri sertleşme konusunda başarı sağlamazsa son seçenek penis protezi...

SORU: Nasıl korunabilirim? 30 yaşındayım, 3 kere belsoğukluğuna yakalandım. Tedavi gördüm, hastalıkları atlattım. Yeniden bu hastalıkları kapabilirim diye korkuyorum. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabilirim? Ne olur bana bir yol gösterin.
CEVAP :

-  Cinsel ilişkide kondom kullanın.
-  Cinsel eş sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını aklınızdan çıkarmayın.
- Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini unutmayın.
- Alkol ve uyuşturucunun doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
- Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını sorun.
- Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayın. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyin.
- Hamileyseniz, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kontrollerini yaptırın.
- Ağrıyı ciddiye alın!

[[HAFTAYA]]

SORU: Cerrahi müdahale yapılır mı?

51 yaşındayım. Uzun bir süredir iktidarsızlık sorunuyla boğuşuyorum. İlaçlar kullandım, testler yapılıyor, sürekli doktora gidip geliyor. Acaba iktidarsızlık konusunda cerrahi müdahele yapılıyor mu? Yapılıyorsa kimlere yapılabilir? CEVAP
İlaç tedavisi etkili olmuyorsa penis içine enjeksiyon uygulamaları devreye girer. Hasta ilişki öncesinde penisine ilaç enjekte eder. Kalp hastalığı nedeniyle nitrat kullananlar bilinen bazı ilaçları kullanamaz. İşte bu grup hastaya enjeksiyon önerilebilir. Eğer bütün tedavi seçeneklerine karşın sertleşme sağlanamıyorsa son seçenek protezlerdir. Pompalı, bükülebilen tipleri olan protez seçimine hekimle hasta birlikte karar verir. Ereksiyonda ağrı, ilişki sırasında penisin bükülmesi gibi sorunlar varsa bunlar ameliyatlarla düzelir.


SORU: Geç boşalıyorum

19 yaşındayım. İlişkiye girerken cinsel organım geç kalkıyor ve ilişki esnasında boşalamıyorum. Mastürbasyon yaparken de geç boşalıyorum. Sizce bu normal mi? Ne yapmalıyım? Bunun bir kremi var mı? CEVAP
Bu durumda psikolojik ve hormonal faktörler rol oynayabilir, önce bir üroloji uzmanı ile görüşün.

SORU: Büyüyebilir mi?

Penisim tam 14 santim. Boyum 1.89 olmasına rağmen penisim ince ve kısa. Bir de erken boşalma sorunum var. Sizce penisimin büyütülmesi mümkün mü? Ne yapmam gerekiyor? CEVAP
Penisiniz tamamen normal uzunlukta ve eminim ki kalınlığı da normaldir. Sizin yaş ve tecrübenizde erken boşalmadan bahsetmek için çok erken. Sizin sadece kendine güvene ve cinsel konularda doğru bilgilere ihtiyacınız var, o kadar.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.