İlişkinin sıklığı yıllara bağlı

AA

Çiftlerin ilişkiye girme sıklığı değişir. Erkek ve kadının yaşı, evliliğin süresi, kadının yaptığı doğum sayısı ve duygusallık cinsel ilişki sıklığını belirler. Yeni evli çiftler günde birkaç kez ilişkiye girerken, çok daha uzun yıllardır evli olanlar ayda 1-2 kez cinselliği yaşar.

1 aydır sorun var

65 yaşındayım. 1 aydır bende iktidarsızlık var. Bunun sebebi ne olabilir? Ne yapmalıyım?

Sizin yaşınızda bu durumun birçok değişik sebebi olabilir. Mevcut hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, hormonların azalması, damar ve sinirlerdeki sorunlar en sık rastlananlar. Bir üroloji uzmanına başvurarak muayene olmalı ve tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Daha sonra saptanacak sebebe göre yapılacak tedaviden fayda görmeniz mümkündür.

Kaç kez ilişkiye girelim?

Sağlıklı, evli bir erkeğin cinsel ilişki sayısı ayda kaç defa olmalıdır? Azlığı veya sıklığı sağlık açısından bir sorun yaratır mı?

Evli bir erkeğin aylık cinsel ilişki oranı birçok faktörden etkilenir. Ama bunun azlığı veya çokluğu hiçbir şekilde bir sağlık sorunu doğurmaz. Vücut bir şekilde ürettiği meni salgısını uykuda da olsa boşalma yolu ile dışarıya atacaktır. Cinsel ilişki sayısı erkeğin yaşı, evliliğin süresi, kadının fiziksel yapısı, doğum sayısı, çiftin aralarındaki duygusallık gibi birçok fiziksel ve psikolojik unsurdan etkilenir. Yeni evli bir çift için günde birkaç kez, birkaç yıllık evli bir çift için haftada 2-3 kez, daha uzun yıllar evli olan, kadının fizik yapısı yaptığı doğumlar ve yaşın etkisi ile değişikliklere uğramış bir çift için de ayda 1 - 2 kez ilişkiye girmek yeterli olabilir.

Acil durum mu?

Sol testisimde sanki yumuşama var. Varikosel olabilir mi? Bu durum ne performansımı etkiliyor ne de ağrıya neden oluyor. En çok merak ettiğim bu durumun çocuk sahibi olmama engel olup olmayacağı? Acil müdahale gerekir mi?

Sadece muayene ile tanı konulabilecek bir konuda size fayda sağlamam mümkün değil. Durumunuz tamamen evhamdan kaynaklanıyor olabileceği gibi varikosel, fıtık gibi tedavi gerektirebilecek çeşitli sorunlardan biri olabilir. Bu gibi durumlarda bir doktora giderek muayene olmanız ve gereken tetkikleri yaptırmanız şarttır.

Sıradaki haber yükleniyor...