İstek azalabilir ama...

19 Ekim 2014, Pazar 05:30
AA

Erkeklerde ilerleyen yaşla birlikte penisin sertleşmesini sağlayan mekanizma da yaşlanmaya başlıyor. Cinsel istekte azalma görülüyor ama asla yok olmuyor. Bu yüzden gençlikteki performansı aramak hata olur

[[HAFTAYA]]

SORU: Cinsel hayatımda sorun yaşar mıyım? 49 yaşındayım ve yeni evlendim. Eşim benden genç. Bu yüzden cinsel hayatımızda sorun yaşamaktan korkuyorum. İktidarsızlık sorununun yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor mu? Haftada kaç kez cinsel ilişki normaldir?

CEVAP

İlerleyen yaşla tüm vücut yaşlandığı gibi penis ve penisin sertleşmesini sağlayan mekanizmalar da yaşlanıyor. Yaşla birlikte cinsel istek de azalıyor ama yok olmuyor. Pek çok erkekte cinsel istek hafif-orta düzeyde devam ediyor. 80-90 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 15’inde cinsel faaliyetin, yarısında ise cinsel isteğin devam ettiği biliniyor. 60 yaş üstü evli çiftlerin yüzde 53’ünün, 76 yaş üzerindekilerin ise yüzde 24’ünün cinsel yönden aktif oldukları biliniyor. Aynı şekilde cinsel ilişki sıklığı da yaşla azalıyor. 25 yaşındaki erkekler ortalama haftada 4 kez cinsel ilişki kurarken, 50 yaşında haftada 1, 70 yaşında ise ayda 3 kez cinsel ilişki kuruyor. Yaşlanan erkekte beyin cinsel uyarılara daha az cevap veriyor ve sertleşmenin sağlanması için daha fazla dokunmayla uyarılma gerekiyor. Aynı şekilde penisin de bu uyarılara verdiği cevap gecikiyor ve tam sertlik sağlanması için gereken süre uzuyor. Cinsel birleşme sonunda boşalma gerçekleştiğinde bir sonraki cinsel birleşmeye kadar geçmesi gereken süre genç erkeklerde 30 dakikaya kadar düşerken yaşlanan erkekte bu süre birkaç güne kadar uzayabiliyor.

SORU: Sperm öldüren cihaz işe yarıyor mu? Erkekler için spermleri öldüren elektronik dalgalar yayan çağrı cihazı büyüklüğündeki bir aletin kullanıldığı ve erkekte 1 ay kadar korunma sağladığını öğrendim. Acaba bu doğru mu?

CEVAP

Bu bilimsel bir uygulama değil, tıp literatüründe bu konuda herhangi bir bilgi yok. Bu tip bilimselliği kanıtlanmamış cihaz ve ilaçların kullanımı amaçlanan faydayı sağlayamayacağı gibi ciddi ve hayatı tehdit eden yan etkiler de gösterebilir.

SORU: Damar sertliği iktidarsızlığa neden olur mu? Yüksek tansiyonum ve damar sertliğiyle ilgili sıkıntılarım var. Bir süredir ereksiyon problemi yaşıyorum. Acaba bu hastalıklarım iktidarsızlığa neden olur mu? Başka hangi hastalıklar iktidarsızlık nedenidir?

CEVAP

Alzheimer, Multiple Skleroz gibi beyin içinde algılamayı yapacak nöronları etkileyen hastalıklar iktidarsızlık nedeni olabilir. Damar sertliği tansiyon yüksekliğine neden olur. Damar cidarlarının yapısı bozulur ve bu nedenle de damarları gevşetip penise kan dolmasını sağlayan nitrik oksidin salgısı azalır. Bu durumda da sertleşme sorunu görülebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...