YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cinsel organda ağrıya ve giderek eğrilmeye yol açan peyroni başladığında 1 yıl kadar zamana bırakılıyor. Bu sürede durum değişmezse hasta ameliyat ediliyor. Operasyonda penis 1 santim kadar kısalabiliyor

SORU: Penisim eğri düzelmesi mümkün mü?


46 yaşındayım. Cinsel organım eğri. Bunun bir çaresi var mı, varsa nedir? CEVAP Bu duruma tıp dilinde peyroni denir. Penisin sertleşen bölümlerini sınırlayan kılıfın üzerindeki kireçlenmiş plaklar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Ağrıya, penisin eğriliğine neden olur. Genelde 40-60 yaş arasında görülüyor. Genetik bazı nedenlerle de olabiliyor. Eğilme başladıktan sonra aylar içinde giderek artıyor ve daha sonra belirli bir noktada sona eriyor. Bazı vakalarda bir süre içinde bu eğrilik kendiliğinden gerileyebiliyor, hatta tamamen düzelebiliyor. Sorun ne tarafta ise kamış o tarafa doğru eğiliyor. Eğim belirli bir dereceyi aştığında ise hasta cinsel ilişki sağlayamaz duruma geliyor. Genelde hastalığın ilk ortaya çıkışından itibaren yaklaşık 1 yıl bekliyoruz. Eğer fazla kalıcı şekil bozukluğu varsa düzeltici bir ameliyat yapmak gerekiyor. Hastaların yüzde 10-20’sinde eğrilikte azalma görülürken yüzde 60’ında da ameliyat gerektirebilecek bir artma oluyor. Bu durum bazen sertleşme sorunu ile birlikte de seyredebiliyor. Hem sertleşme sırasında belirginleşen ağrı ve kıvrılma hem de kireçlenmenin penisin esnekliğini ve sertleşme özelliğini bozması sonucu sertleşme bozukluğu ortaya çıkıyor, ve kişi cinsel ilişkiye giremez hale geliyor. Tedavisinde bazı özel yöntemler kullanılıyor. Kamışın damarlarından alınan yamalar o bölgeye çıkarılarak konuyor. Bunda tek sorun var penis boyunda yaklaşık 1 santim kadar bir kısalma olabiliyor. Bu yüzden bu durum ameliyat olmadan önce hastaya mutlaka anlatılıyor.

SORU: Sağ testisimdeki şişlik inmedi, neden?

26 yaşındayım. 2015’in Ocak ayında çift taraflı olmak üzere varikosel ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonrası sağ testisimdeki şişlik inmedi. Nedeni ne olabilir? CEVAP Yumurtanızdaki şişme iki farklı nedenden ortaya çıkabilir; ameliyat esnasında kapılan bir mikrop nedeni ile oluşan infeksiyon veya ameliyatta lenf kanallarınızın istem dışı bağlanarak lenfatik dolaşımın bozulması. Lenf kanallarının bağlanması sonucu yumurta etrafına sıvı toplanması hidrosel adını alır, zamanla artabilir, yumurtada ısı artışına sebep olduğundan sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Varikoselin mikrocerrahi ile yapılması bu komplikasyonu ortadan kaldırmanın tek çaresidir.

SORU: Yumurtalığım küçüldü


24 yaşındayım, sol yumurtalığımın sağdakinden küçük. 1 sene önce sol yumurtalığımda iltihap oldu. Tedavi oldum ama sol yumurtalığım küçüldü. Acaba kısır mıyım? CEVAP Bir testisinizin iltihap sonrası dumura uğraması kısır olduğunuz anlamına gelmez. Çocuk olmasını sağlayan sperm hücreleri ve erkeklik hormonları her iki testiste de üretildiğinden sadece birinin kaybı normal fonksiyonları ortadan kaldırmaz. Hatta bu durumda geride kalan testis biraz daha büyüyerek kaybedilen organın fonksiyonlarını da kısmen devralır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder