Korkmayın kısır değilsiniz

20 Kasım 2017, Pazartesi 05:00
AA
Testislerden birinin işlevini yitirmesi kısır olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü çocuk olmasını sağlayan sperm hücreleri ve erkeklik hormonu her iki testiste de üretilir. Böyle bir durumda geride kalan testis biraz daha büyür ve diğerinin görevini de üstlenir.

SORU: Meni geliyor

Büyük abdestimi yaparken penisimden meni geliyor. Neden bu durumla karşı karşıyayım?

CEVAP

Bu durum muhtemelen düzensiz bir cinsel yaşam ve gereken sıklıkta boşalmama sonucu prostatın arkasında, kalın bağırsağın çıkış kısmının ön tarafında olan meni keselerinin iyice dolgunlaşması ve katı şekilde olan dışkının geçiş sırasında bu meni keselerini sıvazlaması sonucu oluşmaktadır. Hastalık belirtisi olmadığından tedavi gerekmez. Düzenli ve yeterli cinsel yaşam ile ortadan kalkabilir.

SORU: Kısır olabilir miyim?

1 yıl önce sol yumurtalığımda iltihap oldu. Tedavi sonucu geçti ama yumurtalığım küçüldü. Sizce kısır olabilir miyim?

CEVAP

Bir testisinizin iltihap sonrası dumura uğraması kısır olduğunuz anlamına gelmez. Çocuk olmasını sağlayan sperm hücreleri ve erkeklik hormonları her iki testiste de üretildiğinden sadece birinin kaybı normal fonksiyonları ortadan kaldırmaz. Hatta bu durumda geride kalan testis biraz daha büyüyerek kaybedilen organın fonksiyonlarını da kısmen devralır.

SORU: Zararı var mı?

Geciktirici krem kullanmak iyi midir? Herhangi bir zararı var mıdır? Erken boşalmaya karşı gerçekten iyi geliyor ama ilerisi için bir zararı olup olmadığını çok merak ediyorum.

CEVAP

Geciktirici kremler sadece cildi uyuşturarak hassasiyeti bir miktar azaltırlar. Aynı özellikteki prezervatiflerin de iç yüzünde bu kremlerden mevcuttur. Bu kremler çok az da olsa bir grup insanda işe yaramakta ve sorunu en azından kısmen çözmektedir. Eğer cildiniz bu kremlere allerjik bir reaksiyon vermiyorsa kullanılmalarında herhangi bir zarar yoktur. Uzun dönemde de herhangi bir soruna yol açtıklarına dair bir bilgi yoktur.

SORU: Haplar etkili mi?

Piyasada satılan penis büyütücü haplar gerçekten etkili mi? Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu söylüyorlar. Acaba bunlarda doğruluk payı var mı?

CEVAP

Piyasada satılan bu gibi haplar ilaç değildir ve bu konuda hiçbir faydaları olmaz. Bu ürünler Sağlık Bakanlığı’ndan ilaç ruhsatı alamadıklarından Tarım Bakanlığı’ndan besin desteği olarak ruhsatlandırılmakta ve daha sonra yanıltıcı reklam yapmaktadırlar. Bu gibi yanıltıcı reklamlar hakkında işlem yapma yetki ve sorumluluğu Sanayi Bakanlığı Reklam Kurulu’na aittir ve bu kurul şikayet halinde para cezaları vermektedir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.