Önce ilaç sonra protez

28 Şubat 2015, Cumartesi 05:25
AA

Sertleşme problemi olan erkeklere öncelikle ilaç tedavisi uygulanıyor ancak gerekli testler yapılmalı. Eğer ilaç tedavisi olmuyorsa penise enjekte edilen başka bir ilaç veriliyor. Hasta ilişkiden önce bunu penisine uyguluyor. Tüm bu tedavi yöntemleri başarı sağlamazsa son seçenek penis protezidir

[[HAFTAYA]]

SORU: Nasıl korunabilirim? 30 yaşındayım, 2 kez belsoğukluğu hastalığına yakalandım. Tedavi gördüm, hastalıkları atlattım. Ancak yeniden bu hastalıkları kapabilirim diye korkuyorum. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabilirim? Ne olur bana bir yol gösterin.

CEVAP

? Cinsel ilişkide kondom kullanın.
? Cinsel eş sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını aklınızdan çıkarmayın.
? Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini unutmayın.
? Alkol ve uyuşturucunun doğru, sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
? Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını sorun.
? Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayın. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyin.
? Hamileyseniz, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kontrollerini yaptırın.
? Ağrıyı ciddiye alın!

SORU: Cerrahi müdahale yapılamaz mı?

51 yaşındayım. Uzun bir süredir iktidarsızlık sorunuyla boğuşuyorum. İlaçlar kullandım, testler yapılıyor, sürekli doktora gidip geliyorum. Acaba iktidarsızlık konusunda cerrahi müdahale yapılıyor mu? Yapılıyorsa kimlere yapılabilir?

CEVAP

İlaç tedavisi etkili olmuyorsa penis içine enjeksiyon uygulamaları devreye girer. Hasta ilişki öncesinde penisine ilaç enjekte eder. Kalp hastalığı nedeniyle nitrat kullananlar bu saydığımız ilaçları kullanamazlar. İşte bu grup hastaya enjeksiyon önerilebilir. Eğer bütün tedavi seçeneklerine karşın sertleşme sağlanamıyorsa son seçenek protezlerdir. Pompalı, bükülebilen tipleri olan protez seçimine hekimle hasta birlikte karar verir. Ereksiyonda ağrı, ilişki sırasında penisin bükülmesi gibi sorunlar varsa bunlar ameliyatlarla düzelir.

Sıradaki haber yükleniyor...