Özel yöntemlerle aranıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özel bir yöntemle yapılacak tetkikle menide tek sperm bile olmadığı anlaşılırsa ya testisiniz çok az sperm üretiyordur ya da kanallarınız tıkalıdır. Böyle bir durum varsa mikrocerrahi ya da endoskopik ameliyatlar sonrası baba olabilirsiniz.

SORU: Çocuk istiyoruz

34 yaşındayım ve 1 yıllık evliyim. Sperm sayımı yaptırdım; hiç spermim yokmuş. Tüp bebek yöntemi ile bile çocuk sahibi olamaz mıyım?

CEVAP

Eğer özel bir yöntem ile yapılacak tetkik ile meninizde tek bir sperm dahi olmadığı anlaşılırsa ya testisiniz çok az sperm üretiyordur, ya kanallarınız tıkalıdır ya da testisiniz hiç hücre üretmemektedir. Bu son ihtimal hariç mikrocerrahi veya endoskopik ameliyatlar sonucu normal yoldan veya tüp bebek ile çocuk sahibi olabilirsiniz. Menide hiç hücreye rastlanmaması kesinlikle çocuk sahibi olamayacağınız anlamına gelmez.

SORU: Yeniden baba olur muyum?

13 sene önce kasıklarımın olduğu yerden ameliyat oldum. Sebebi damarlarımın tıkanıklığından dolayı sperm sayısının düşük olmasıydı. Ameliyattan 1.5 ay sonra eşim gebe kaldı. Şimdi yeniden çocuk istiyoruz ama bir türlü olmuyor. Tahlillere göre bendeki canlı sperm sayısı çok düşükmüş. Bana yol gösterin. Bir de tekrar ameliyat olmam gerekirse sigortam bunu karşılar mı?

CEVAP

Sigortalar kısırlık konularında çok farklı uygulamalar yapmakta, birçok durumda ödeme yapmamakta veya yetersiz ödeme yapmaktadırlar. Kısırlık tedavilerinin pahalı olması, bunların birçoğunun doğuştan gelen bozukluklardan kaynaklandığının düşünülmesi, hatta belki de çocuk sahibi olamamanın bir hastalık olarak dahi görülmemesi bu duruma neden olarak gösterilmektedir. Size yapılmış olan ameliyatın ne olduğunu tam olarak anlamamış olmak ile birlikte elimizde olan en ileri endoskopik ve mikrocerrahi teknikler sayesinde her türlü ameliyatı gerçekleştirebilmekteyiz.

SORU: Prostatit için ilaç verildi

48 yaşındayım. Bana prostatit teşhisi konuldu ve ilaç verildi. 2 kutu bitirmeme rağmen halen ilişki sırasında peniste eğrilik sürüyor ve ağrım oluyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Penisteki eğrilik ile prostat iltihabının ilişkisi olmadığından ilaç ile tedavi de mümkün değildir. Prostat iltahabı ağrılı cinsel ilişkiye de sebep olan bir durum değildir. Doktorunuzla bu konuları daha detaylı konuşarak hastalığınızı ve uygulanan tedaviyi anlamanızda fayda var. Her konuda hastaların aşırıya kaçmamak şartı ile hekimlerinden hastalıkları ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almaları hasta hakları çerçevesinde hukuken de garanti altındadır.

Yazarlarımızdan

09 Ağustos 2020, Pazar 11:19
09 Ağustos 2020, Pazar 07:01
09 Ağustos 2020, Pazar 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder