Şeker başınıza iş açmasın

18 Ağustos 2013, Pazar 05:00
AA

 

Damarlar ve sinirler üzerinde etkisini gösteren şeker hastalığı (diyabet) pek çok erkekte sertleşme sorununa yol açıyor. Kontrol altına alınmamışsa risk artıyor. Sertleşmeyle ilgili sıkıntı yaşayanlara mutlaka şeker testi yaptırması öneriliyor. Çünkü bu diyabet için bir belirti...

SORU: Şeker yüzünden mi sertleşme olmuyor?

44 yaşındayım. 6 yıldır şeker hastasıyım. Birkaç aya kadar şeker beni etkilememişti. Artık eskisi kadar çabuk ereksiyon olamıyorum. Nedeni şeker mi?

CEVAP


Damar ve sinirler üzerine olan zararlı etkisi sertleşme bozukluğu riskini artırıyor. Şeker hastalarının yarısı hayatlarının bir döneminde sertleşme bozukluğu yaşıyor. Her üç hastadan birinde ise kalıcı sertleşme bozukluğu görülüyor. 60 yaş üzeri şeker hastalarında kalıcı sertleşme bozukluğu görülme oranı yüzde 50’ye kadar çıkıyor. Özellikle kontrol altına alınmamış şeker hastalığı sertleşme bozukluğu riskini daha da artırıyor.

Bunun yanında şeker hastalığı sinir sisteminde kalıcı hasara yol açabiliyor. Hastalar tarafından ayak altlarında yanma, uyuşukluk ve karıncalanma olarak hissedilen bu durum, penise giden sinirlerde de hasara yol
açarak sertleşme bozukluğuna neden oluyor. Son dönemde sertleşme bozukluğunun şeker hastalığı için bir belirti olduğu düşünülüyor. Bu nedenle ‘Sertleşmem olmuyor’ diye başvuran hastalara açlık kan şekeri düzeyi kontrolü yapılması tavsiye edililiyor.

[[HAFTAYA]]

SORU: Böbrek ağrısından kurtulamadım

1996’da sağ böbreğimden taş düşürdüm. O günden beri sağ böbreğim belirli aralıklarla ağrıyor. 2 yıl önce üroloğa gittim, kum döktüğümü söyledi ve her zamanki ilaçlardan verdi. Mayıs’ta tahlil yaptırdım. Onları yolluyorum. Doktor ağrı kesici yazdı. İltihaplı romatizmam da var. Bu ilaç ağrımı gidermiyor. Ağrı başlayınca midem
bulanıyor, iştahım kesiliyor. Ne yapabilirim?

CEVAP


Böbreğin 2 türlü ağrısı olur; ya idrarın akışında zorluk olup basınç yaratır ya da böbrek iltihabı nedeni ile böbrek gerilerek ağrı yapar. İdrar akışını bozan taş gibi
durumlarda ağrı ani ve şiddetlidir, hasta yerinde duramaz. Böbrek dokusundaki iltihap nedeniyle olan kapsül gerilme ağrısı ise bu kadar şiddetli değildir, daha sabitttir ve hasta gezinmek yerine hareket etmemeyi tercih eder. Gideceğiniz üroloji uzmanı muayene edip tetkikleri de değerlendirerek size yardımcı olacaktır.

SORU: Cinsel organım eğri

Cinsel organım eğri. Bir ağrı hissetmiyorum. Ameliyatla düzeltilemez mi?

CEVAP

Eğrilik ilişkiye engel değilse, ağrı yapmıyorsa ve artmıyorsa ameliyat ile düzeltilmesi gerekmez. Eğer bu durumlar mevcut ise bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.