Şeker kontrol altındaysa...

05 Kasım 2015, Perşembe 19:00
AA

Şeker hastalığı yıllar içinde damarlar ve sinirler üzerinde tahribata yol açıyor ve erkeklerde sertleşme sorunları ortaya çıkıyor. İlaçlar ve kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınmasıyla sorunun ilerlemesi yavaşlatılabilir

SORU: İktidarsız olmaktan çok korkuyorum

36 yaşındayım. 14 yıldır tip 1 diyabetim var. Son 2 yıldır diyabetik nöropati teşhisiyle ilaç kullanıyorum. Son 1 yıldır zaman zaman ereksiyon güçlüğü çekiyorum. Bu sebeple bir üroloji uzmanına başvurdum. Bana bir ilaç verdi. Ben testosteron ilaçlarını kullandıktan sonra da aynı sorunları yaşamaya devam ettim. Acaba bu sorunu neden kaynaklanıyor? Ne yapmalıyım? CEVAP Bir üniversite hastanesine veya bu konuda uzman bir doktora başvurun. Testosteron içeren ilaçlar sadece testosteron eksikliği varsa faydalı olabilir. Diyabetten kaynaklanan sorunlarda testosteronun faydası olmayacaktır.

SORU: Ağrılarım var taştan mı kaynaklanıyor?

9 ay önce kasıklarım ağrılar oldu. Sol yumurtalıkta varikosel tespit edildi. Ameliyat oldum. Ancak hem ameliyat izi kaldı hem de ağrılarım geçmedi. Doktora gittim, böbreğimde pirinç tanesinin çeyreği büyüklüğünde taş olduğunu, bunun ağrı yapabileceğini söyledi. Yumurtalıklarımda hassasiyet hissediyorum. Nedeni ne olabilir? CEVAP Sol böbrekteki taş da varikosel de sol torbanıza yansıyan ağrıya neden olabilir. Varikosel ameliyatı her zaman ağrıya çözüm olmaz, ameliyat sonrası iz kalmasi ise gayet normal bir durumdur.

SORU: Cinsel gücüm azalıyor

12 senedir şeker hastasıyım. Cinsel gücüm giderek azalıyor. Bazen ilişkiye bile giremiyorum. Bu durum kullandığım insülin iğnesinden kaynaklanıyor olabilir mi? CEVAP Şeker hastalarının yaklaşık yarısında görülen sertleşme sorunu hastalık ve yaş ilerledikçe artış gösterir. Bu duruma şeker hastalığının damarlar ve sinirler üzerinde gösterdiği tahribatın yıllar içinde ilerlemesi yol açar. İlaçlar ile kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması bu süreci yavaşlatır ve geciktirir. Fakat sizin durumunuzda performansınızı artıracak ve sürdürecek önlem ve tedaviler uygulamak mümkündür. Günümüzde her ne sebeple olursa olsun, her tür sertleşme sorununa bir çözüm getirilebilmekteyiz.

SORU: Prostat genetik bir hastalık mı?


Babam 5 yıl önce prostat kanserinden vefat etti. 52 yaşındayım. Prostat kanseri genetik mi? Bizim yaşımızda olanların prostat büyümesi ve kanserine karşı ne gibi önlemler almamız gerekir? CEVAP Maalesef prostat kanserinde ailevi olarak risk artışı mevcut. 40 45 yaşından sonra ürolog kontrolü altında olmanızı öneririm. Yani düzenli olarak her 6 ayda bir muayene ve PSA testlerinizi yaptırmanızı önemle tavsiye ederim.

Sıradaki haber yükleniyor...