YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençlerinki psikolojik olabilir

İktidarsızlık problemiyle karşılaşan ve bunun çözümü için doktora başvuran kişi detaylı tetkikleri yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır. Gençlerde sorun çoğu zaman psikolojik kökenli olabilirken, yaşın ilerlemesiyle daha çok damar hastalıklarına bağlı sertleşme bozuklukları görülüyor.

SORU: Kısırlıkla ilgili mi? Karaciğer enzimleri ile kısırlık arasında bir bağlantı olduğunu okudum. Ne kadar doğru? Karaciğer hasarım çok yüksek. 25 yaşındayım, kısırlık söz konusu olabilir mi? Size yapılan testleri gönderiyorum. Değerlendirebilir misiniz?.

CEVAP: Karaciğer enzim seviyeleri bu organın fonksiyonları hakkında bilgi verir, kısırlık ile doğrudan bunların bir ilişkisi yoktur. Yapılan bir tetkikte bu değerlerde bir soruna rastlanır ise bir iç hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir. Olası bir kısırlık durumunu değerlendirmek için ise ilk yapılması gereken androloji departmanı olan laboratuvarı tercih ederek spermiyogram tahlili yaptırmak olmalıdır.

SORU: Ameliyat oldum ama ağrılarım geçmedi 24 yaşındayım. 2 yıl önce sol varikosel ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra ağrılar başladı, hâlâ devam ediyor. Ağrıyla birlikte sol testisimde şişlik oluşuyor. 3 farklı yerde 3 farklı zamanda dopler çektirdim. Hiçbirinde varikosele rastlanmadı. Ameliyattan sonra menimde değişilik oldu. Ağrılarımın sebebi bulunamadı. Ben ne yapmalıyım?

CEVAP: Bazı varikosel ameliyatları sonrası ağrı ortaya çıkması nadir de olsa rastlanabilen ve can sıkıcı bir durumdur. Bunların bazıları ameliyat öncesi ağrıların sürmesi veya artması şeklinde ortaya çıkarken bazı kişilerde de ameliyat öncesi olmayan ağrıların ortaya çıkabildiğini görüyoruz. Öncelikle bizim tercih ettiğimiz yüksek inguinal mikrocerrahi tekniğinde ameliyattan sonra bu gibi ağrılara kendi serimizde rastlamadığımızı belirtmek isterim. Ameliyat esnasında yumurtanın iltihap kaparak orşit gelişen, lenf kanalları zarar görerek hidrosel olan veya bir sinir sıkışması olanlarda şikayetlerin görüldüğü düşünülmektedir.

SORU: Boşalırken sorun oluyor Testislerim bazen yukarı çıkıp iniyor. Ancak ereksiyon ya da uyarılma problemim yok. Bu kısırlık sebebi ya da herhangi bir cinsel problem yapar mı? Bir de sperm boşaltma problemim var. Yani mastürbasyon yaparken çok zor geliyor, bazen gelmiyor. Bana bu konuda lütfen yardımcı olun. Ne yapmalıyım? Operasyon sizce şart mı?

CEVAP: Testislerin zaman zaman hem çocuklarda hem erişkinlerde kasık kanalına veya kanal ağzına kadar yukarıya kaçabilmesi sık görülen bir durumdur. Her zaman bir sorun oluşturmaz fakat yukarıda uzun süreler kalması sperm oluşumunu bozarak kısırlığa neden olabilir veya spor esnasında travma sonucu yaralanma ihtimalini arttırır. Arada bir oluyor ve eski yerine kısa sürede dönüyor ise sorun yoktur fakat sık oluyor ve uzun süreler yukarıda kalıyorsa bir üroloji uzmanına başvurunuz.

[[HAFTAYA]]

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder