Sorunlarla yaşamayın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sertleşme problemi yaşayan erkekler çoğu zaman konunun uzmanı olmayan doktora gidip düzelmeyen sorunlarından şikayet eder. Bazı hastalar ise sıkıntılarını dolaylı yollardan anlatır ve çözüm bulunmasını bekler. Doktordan kormayın, derdinize çare arayın

SORU: Sertleşmeyi sürdüremiyorum


55 yaşındayım ve uzunca bir süredir sertleşme olmuyor. Bir de erken boşalıyorum. Ne yapmalıyım? Nereye başvurmalıyım? CEVAP Cinsel Fonksiyon Bozuklukları’yla ilgili sorunlar tek bir doktor tarafından değil, 4-5 değişik branştaki uzmanın bir arada çalıştığı gruplar tarafından değerlendirilmelidir. Bunlar başta üroloji-androloji uzmanı olmak üzere psikiyatrist, nörolog, doğum kontrol uzmanı, iç hastalıkları uzmanı, ve endokrinolog yani hormonlarla ilgilenen doktorlardır. Bunun nedeni sertleşme sorununun son derece komplike bir olay olması ve birçok nedenden kaynaklanmasıdır. Bu tür bir sorunu olan kişi öncelikle bir üroloji-androloji uzmanına başvurarak sorununu tüm açıklığı ile anlatmalıdır.

Konuyu anlatamazlar


Derdini söylemeyen derman bulamaz, sertleşme sorunu olup da doktora gitmekten çekinenler, bu konuda deneyimli olmayan ve uygun branşta olmayan hekimlere başvuranlar veya doktora başvurduğunda asıl derdini söylemekten çekinerek başka şikayetlerden bahsedenler bu sorunla uzun süre yaşamak zorunda kalıyorlar. Sertleşme sorunu ile bize gelmesine rağmen çeşitli ağrılardan, idrar yapma sorunlarından bahsedip esas sorununu anlatmakta sıkıntı çekenlere çok rastlıyoruz.

SORU: İdrar kaçırıyorum ne yapmalıyım?

3 çocuk annesi, 47 yaşında kadınım. Marketten eşya taşırken veya öksürürken giderek artan miktarda idrar kaçırmaya başladım. Bu durum kendiliğinden geçer mi? CEVAP Üriner inkontinans adı verilen bu istemsiz idrar kaçırma durumu yaklaşık her 5 kadından birinde görülür. Kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, fazla sıvı, alkol veya kahve kullanımı sonucu bu durum geçici olarak ortaya çıkabilir ve herhangi bir tedavi gerekmeden ortadan kalkar. Kalıcı üriner inkontinans nedenleri ise; mesaneyi yerinde tutan kasların zayıflığı, mesane ve sfinkter kaslarının zayıflığı, mesane kaslarının normalden az veya çok çalışması, menopozdaki kadınlarda östrojen hormon düzeyinin azalması ve multiple skleroz ve parkinson gibi nörolojik hastalıklar bulunmaktadır. Öksürmek, hapşırmak, gülmek, ıkınmak gibi durumlarda idrar kaçırmaya stres tipi inkontinans denir, karıniçi basıncını artıran bu eylemler sonucu idrar kaçırma ortaya çıkar. Doğum, kilo artışı gibi durumlar genellikle kadınlarda bu tip idrar kaçırmanın sık görülmesine neden olur, tedavisi genellikle cerrahi olarak gerçekleştirilir.

SORU: Neden geç boşalıyorum?

21 yaşındayım. İlişkiye girerken cinsel organım geç sertleşiyor ve bir türlü boşalamıyorum. Mastürbasyon yaparken de geç boşalıyorum. Sizce bu normal mi? Ne yapmalıyım? CEVAP Bu durumda psikolojik ve hormonal faktörler rol oynayabilir, önce bir üroloji uzmanı ile görüşün.

Yazarlarımızdan

15 Mayıs 2021, Cumartesi 16:43
15 Mayıs 2021, Cumartesi 10:49
15 Mayıs 2021, Cumartesi 09:17
15 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder