Stres büyük düşman

31 Ağustos 2015, Pazartesi 05:00
AA

Pek çok hastalığa neden olan stres hayatımızı olumsuz etkiliyor. Kimi zaman fiziksel kimi zaman psikolojik rahatsızlığa neden oluyor. Ama en çok erkeklerin cinsel yaşamlarını vuruyor. Örneğin performans kaygısı hisseden birinde stres nedeniyle ereksiyon kalitesi düşüyor, erkek başarısız oluyor

SORU: Hep erken mi boşalacağım?

23 yaşındayım, 2 yıl önce omuriliğimden ameliyat oldum. Ameliyattan sonra idrar yapamama ve sıkıştığım zaman tutamama, erken boşalma gibi şikayetler oluştu. Bu durum kalıcı mı olacak? Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. CEVAP Bu tamamen sizin hastalığınız ve size yapılan ameliyata özel bir durum. Sinirlerle ilgili sorunların bazılarının zaman içinde düzelme gösterdiğini bilmekle birlikte size en doğru ve gerçekçi bilgiyi ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınız verebilecektir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Baba olabilir miyim?

32 yaşında, 3 yıldır evli erkeğim. Ereksiyon sorunum var. Mavi haplardan kullandığım zaman sertleşme normal oluyor ama bu sefer çok geç boşalıyorum. Acaba bu ilaçlar çocuğumuzun olmasını engeller mi? CEVAP Sertleşme zorluğunda kullanılan bu ilaç grubu, fonksiyonunu penisin sertliğinin sonlanmasını sağlayan bir enzimi engelleyerek göstermektedir. Penisin sertliğini sağlayan içindeki yarı elastik bir çift kılıf içindeki corpus cavernosum adı verilen cisimlerin içinin kan ile dolması ve bir süre o şekilde kalmasıdır. Penisin kanla dolan bu kompartmanları sürekli sinirsel uyarılar ve onlardan etkilenen enzim adı verilen salgıların etkisi altındadır. Bu sinirsel etkilerin dengesi adeta bir tahterevalli gibi değişiklik göstererek penisin durumunu etkiler ve dengeler. Örneğin; korku hissedildiğinde baskın olan adrenalin penise giden kan akımını azaltarak penisin büzüşmesine neden olur. Aynı mekanizma ile performans kaygısı hisseden bir insanda da stres nedeniyle ereksiyon kalitesi düşer, corpus cavernosum’lar gevşer, dolayısıyla penis yumuşar. Bahsettiğiniz gruptaki ilaçlar bu dengeyi etkiler, doğal olarak belirli bir miktarda penis dokusu içinde sürekli salgılanmakta olan ve sertleşmeyi sonlandırmaya yönelik bir enzimi bloke ederek dolaylı yoldan sertleşmeyi destekler. Bu tip ilaçlar damarlar ve kan akımını etkiler, çocuk olması ve döl hücreleri ile bir ilgileri yoktur. Bazı kişilerde boşalmayı biraz geciktirdikleri bilinmektedir.

SORU: Sertleşme sorunu yaşıyorum


53 yaşındayım, 2013 yılında by-pass geçirdim. O günden bugüne sertleşme sorunu yaşıyorum. Bu durumun neden kaynaklandığını merak ediyorum. Bana bilgi verirseniz çok sevinirim. CEVAP By-pass sonrası aort çevresindeki dokulardaki hasar nedeniyle sertleşme için gerekli sinir ve damarlar da zarar görebiliyor. Ve bu nedenle ameliyat sonrası hastaların önemli bir bölümünde ereksiyon sorunu yaşanıyor. Bunda ameliyat sonrası kullanılan bazı ilaçların da önemi etkisi olabiliyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.