Sürekli oturmak sorun yaratır

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
AA

Çok sıcak ortamlarda ve sürekli oturarak çalışmak zorunda kalan erkekler kısırlık tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü testisler aşırı sıcaktan
etkilenir. Sperm üretebilmek için vücut sıcaklığından bir derece daha serin ortamda bulunmaları gerekir.

Çocuğum olmayacak mı?

SORU: 29 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Çocuk sahibi olmak istiyorum ama bir türlü olmuyor. Bir süre önce yazdığınız bir yazıda bazı meslek gruplarının risk altında olduğunu yazmıştınız. Ben de ekmek fırınında çalışıyorum. Bu yüzden çocuğum olmuyor olabilir mi? Hiçbir zaman çocuğum olmayacak mı?

CEVAP: Testisler sperm üretimi için vücut sıcaklığından bir derece kadar daha serin bir ortamda bulumak zorundadır, bu nedenle kaslar sayesinde sıcak ortamda vücuttan uzaklaşıp soğukta vücuda yaklaşarak bu ısıyı korurlar. Fazla dar çamaşır ve pantolon giymenin ısıyı arttırarak sperm üretimini bozacağı doğru olsa da her slip giyenin kısır olmadığı da bilinmektedir. Fakat prensip olarak çocuk sahibi olmakta zorluk çekenler başta olmak üzere erkekler testislerin uzun süre fazla sıcak ortamda kalmalarına neden olacak durumlardan kaçınmalıdır. Aşırı sıcak ortamda çalışanlar, ayrıca petrokimya türü kimyasalların dumanıyla iç içe olanlar kısırlık tehlikesiyle karşı karşıya. Çok sıcak ortamlarda ve sürekli oturarak çalışanlar. Örneğin aşırı sıcak ortamda çalışan fırıncılar, kazancılar, tellaklar, sürekli oturan şoförler vb. daha fazla risk altındadır.

Testislerim ağrı yapıyor

SORU: 24 yaşındayım 1) Mastürbasyon yaptığımda sperm sarımtrak geliyor. Acaba ileride bir problem olur mu?2) Testislerim genelde toplu bir şekilde duruyor. Normalde sarkık olması gerekmez mi? Otururken beni sıkıştırıyor ve ağrıyor.

CEVAP: Meninin rengi çeşitli nedenler ile kişiler arasında bir miktar fark gösterebilirse de bu durumlarda tanı, sadece görüntü ile konulamaz. Mutlaka laboratuvar tetkiki gereklidir. Testislerin sarkık olup olmaması testislere olduğu kadar skrotum adı verilen haya torbasının kas yapısının ortam ısısı karşısında verdiği tepkiye de bağlıdır. Sperm üretimi belirli bir ısıda gerçekleşebildiğinden tüm bu kas yapıları, testisleri vücuda soğukta yaklaştırıp sıcakta testisten uzaklaştırarak ısı dengesini yani termoregülasyonu sağlarlar. Bu nedenle bu değişken durum bir rahatsızlık belirtisi değildir. Testislerinizin boyut farkına gelince; bu durum belirli bir noktaya kadar tabii olmakla birlikte boyut farkının çok belirgin olması ve özellikle giderek artması birçok değişik hatta hayati önem taşıyan hastalığa sebep olabileceğinden bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

 

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.