Tecrübe ilaç olabilir

13 Nisan 2014, Pazar 05:00
AA

Erkeklerin en çok dert yandığı konu erken boşalma. İlk deneyimlerini yaşayan gençler ise olgun yaştakilere göre daha dertli. Gençlerin bu kadar üzülmesine gerek yok. Çünkü cinsel deneyim ve tecrübe arttıkça bu sorun kendiliğinden çözülebilir. Acele etmeye gerek yok

SORU: Cinsel gücü arttıran ilaçlar alabilir miyim?

77 yaşındayım. Ereksiyon oluyorum ancak kısa sürüyor. 4 yıl önce prostat ameliyatı oldum. Bazen meni içe, çoğu zaman dışa akıyor. Şimdiye kadar sertleşme için hiçbir ilaç almadım. Kullandığım ilaçları size yazıyorum. Sertleşme yardımcı olan ilaçlardan alayım mı? Birinin prospektüsünde “Tansiyon birden düşer” yazıyordu. Hayatımı riske atmaya niyetim yok. Ne derisiniz?

CEVA
P Herhangi bir sorun yaşama riskini en aza indirerek sorununuzu çözmek istemeniz çok mantıklı. Ama ilaç tercihleri ve doz belirlemeleri ancak hastaları muayene edip gerekiyorsa tahlillerini yaptırdıktan sonra belirlenebilir. Bu şekilde size ilaç ve doz önermem tıbbi, etik ve hukuki açılardan sakıncalı bir durum oluşturur. Bir üroloji-androloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

[[HAFTAYA]]

SORU: Hemen boşalıyorum

20 yaşında hiç cinsel ilişkiye girmemiş biriyim. Problem mastürbasyon yaparken peninisimi tutar tutmaz boşalmam. İlişkinin ne kadar sürmesi gerekiyor? Bir de varsa nasıl bir tedavi yöntemi uygulayabilirim? CEVAP
Erken boşalma karşı cins ile birliktelik esnasında tanımlanabilen bir durumdur. Mastürbasyonda erken boşalmadan bahsedilemez. Cinsel deneyiminiz arttıkça ve siz olgunlaştıkça bu sorun büyük bir ihtimal ile kendiliğinden çözülecektir, acele etmeyin.

SORU: Boyu nasıl ölçülür?

Penisimin boyunu nasıl ölçmem gerekiyor? Penisi tam olarak neresinden ölçersem doğru bir sonuç alabilirim. Ayrıca normal bir penisin boyu ne kadar olmalıdır ki cinsel ilişki rahat gerçekleşsin? CEVAP
Teknik olarak rahatça duhul yapabilen 8-10 santimlik bir penis boyu tüm fonksiyonlar için yeterlidir. Penis boyu organ sertleşmişken üst yani göbek deliği hizasından ve penisin hemen kök kısmına baskı yapılarak (burada göbeğin alt kısmından sarkan yağ dokusu ölçüm değerini az gösterir) ölçülmelidir. Penis çapının fonksiyon açısından anlamı yoktur. Mukayese yaparken kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun dahi geçişine imkan verecek derecede esnek olduğunu ve penis boyundaki birkaç santimlik farkın daha ziyade kendinizin farkında olduğunuz teknik olarak önemsiz bir husus olduğunu unutmayınız.

SORU: Kasıklarım ağrıyor

15 yaşındayım, mastürbasyon yaptıktan sonra kasıklarım ağrıyor. Bunun sebebi nedir, büyüdüğüm zaman sorun yaratır mı? 2-3 defa arka arkaya yapınca çok ağrıyor. Ne yapmam gerekiyor? CEVAP
Günde bir defadan fazla mastürbasyon sizi beden ve ruh olarak yorar, hiç gerek yok. Kasık ağrılarınız zararsız da olsa bu zorlanmanın bir neticesi. İleride bir sorun yaratmaz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.